Polemik & Kulis
09 Nis 2022 11:33 Son Güncelleme: 09 Nis 2022 11:40

İbrahim Karagül’ün Yeni Şafak’tan ayrılma nedeni ortaya çıktı! Patronun çıkarına dokundu, kovuldu!

İbrahim Karagül'ün Yeni Şafak gazetesinden ayrılmasının sebebinin Pakistan konusundaki yazılarının Albayraklar grubunun ticari çıkarlarına zarar vermesinden kaynaklandığı iddia edildi.

Gazeteci İbrahim Karagül’ün AK Parti yanlısı Yeni Şafak gazetesinden ayrılma sebebinin Pakistan Başbakanı Emrah Khan ile ilgili yazı olduğu belirtildi. Karagül’ün Pakistan’ın mevcut yönetimine destek veren yazılarının Albayrak grubu yönetimini rahatsız ettiği ve bu yüzden yazılarına son verildiği kaydedildi.

Akademisyen Süleyman İrvan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İbrahim Karagül takip ettiğim bir gazeteci değildi, nedeni malum ama Yeni Şafak’tan kovulmasının nedeni uçuk kaçık yazılar yazması değil, Pakistan başbakanı İmran Khan konusunda gazetesiyle ters düşmesidir. Patronun çıkarlarına uygun yazmayan harcanır bu alemde!” ifadesini kullandı.

Karagül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yeni Şafak’taki köşe yazılarım bugün itibariyle sona erdi. 21 yıl aralıksız yazdım. Dünyada olan biten birçok konuyu ilk kez, yeni cümlelerle buradan aktardım. “Türkiye Yükselişi” için öncü sözler söylemeye çalıştım. Yeni Şafak’a, Albayrak ailesine minnetlerimi sunuyorum” dedi.


İbrahim Karagül, 8 yıl sürdürdüğü genel yayın yönetmenliği görevini, 2020 yılının aralık ayında bırakmıştı.

ALBAYRAK GRUBU’NUN PAKİSTAN YATIRIMLARI

Albayrak grubunun Pakistan’ın Lahor, Ravalpindi ve İslamabad şehirlerinde metrobüs hattı işletmesi, Lahor şehrinde “A Cab” taksi araçları işletme hakkı bulunuyor. Albayrak grubunun Pakistan muhalefet partisi yetkileriyle ilişkileri iyi durumda.

Karagül, 5 Nisan tarihli yazısında, “Pakistan Başbakanı İmran Han; bir siyasi darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Bazı koalisyon ortakları muhalefete geçti, hükümeti devirmeye çalıştı. Şimdiden şunu söyleyebiliriz: ABD Afganistan’dan sonra Pakistan’da da bitti. ” ifadelerini kullandı.

Bu yazı Pakistan muhalefetiyle iyi ilişkiler içinde bulunan Albayrak grubunu rahatsız etti. Karagül’ün yazı internet sitesinden kaldırıldı.