Polemik & Kulis
30 Nis 2024 09:56 Son Güncelleme: 30 Nis 2024 10:03

Ekrandaki tartışma Sözcü TV’de ayrılığı getirdi! ‘Gördüğüm lüzum üzerine…’

Sözcü TV ekranlarında ekonomist Devrim Akyıl ile sunucu Ebru Baki arasında yaşanan tartışma ayrılık getirdi.

Sözcü TV ekranlarında 24 Nisan Çarşamba günü ekonomist Devrim Akyıl ile sunucu Ebru Baki arasında ‘dolar kuru’ tartışması yaşanmış ve o anlar kameralara da yansımıştı. Karşılıklı çıkışların yaşandığı o program kanalda ayrılığı da beraberinde getirdi.

BUNDAN SONRA KATILMAYACAĞINI AÇIKLADI

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “Katıldığım yayınlarda dikkat ettiğim tek konu karşılıklı saygı” diyerek Ebru Baki’ye gönderme yapan Devrim Akyıl, “Gördüğüm lüzum üzerine Para Politika programına artık katılmama kararı aldım” diyerek vedasını duyurdu.

Devrim Akyıl sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Arkadaşlar, 2 gündür attığınız binlerce destek mesajlarınız için çok teşekkür ederim. 3.5 yıldır gerek sosyal medyada gerek ana akım yayınlarda hiçbir kuruma bağlı olmadan, sırtımı hiçbir organizasyona dayamadan bilgi & birikimlerimi açıklıkla paylaşmaya gayret ediyorum. Katıldığım yayınlarda dikkat ettiğim tek konu karşılıklı saygı. Gördüğüm lüzum üzerine Para Politika programına artık katılmama kararı aldım. Kişisel görüşlerimi tüm mecralarda her zamanki netliğimle aktarmaya devam edeceğim. Sevgiler!”

NE OLMUŞTU?

24 Nisan Çarşamba günkü yayında Ebru Baki, petrol fiyatlarının 88 dolar seviyelerinde olmasına rağmen motorine indirim yapılacağını söylerken, ‘Senin dolar da 32,55’te. 32,60’tan geri geldi deyince’ Devrim Akyıl beklenmedik bir çıkış yaptı.

“Sen şimdi 5-10 kuruşluk geri gelmelerden seviniyorsun ama bir şey ifade etmiyor bunlar” diyen Akyıl’a, Baki de cevap olarak, “Sevinirim tabi. En azından kur baskısı azalır” yorumunu yaptı.

Akyıl, kur baskısı diye bir şey olmadığını dile getirirken, “Keşke kurdan kaynaklı bir enflasyon görsek de, keşke ‘kur yüzünden çıktı’ desek. Enflasyon davranışlar bozulduğu için çıkıyor. Enflasyon, doğru kuru ayarlamadan faiz artırmaya başlandığı için çıktı” dedi.

“Kuru patlattın sonuçta” diyen Baki’ye Akyıl, “Kuru patlatmadın Ebru. Tekrar tekrar bunu sana her yayında anlatıyorum ama tekrar anlatayım” sözleriyle yanıt verdi.

'BEN ÖĞRENCİ DEĞİLİM'

“Ben öğrenci değilim ama ‘kur baskısı yok’ diyemezsin” karşılığını alan Devrim Akyıl, “Sen anlamadığın sürece izleyicinin anlaması daha zor oluyor. Sen her yayında et fiyatı, süt fiyatı artıyor diye anlatmıyor musun? Kurun artışı 2018’den itibaren bunlarla kıyasladığında yarısı kadar kalıyor. Demek ki kur artışı ile birebir korelasyon yok. Kesinlikle yok” ifadelerini kullandı.

'ALGI MANİPÜLASYONU ALTINDA KALMIŞSIN'

Akyıl, “Sen, AK Parti’nin bugüne kadarki algı manipülasyonunun etkisi altında kalmışsın. Çünkü 5 yıldır yandaş medya bunu işliyor. Sana da bu etkinin altından çık diyorum. Burada bir algı manipülasyonu var. ‘Kuru tutuyoruz, kriz yok. Kuru patlatırsak enflasyon patlar.’ Kur görece olarak artan ürün fiyatlarının çok altında artıyor. Bu da sana algı manipülasyonu için faydalı oluyor" dedi.