Polemik & Kulis
12 Oca 2018 15:07 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 01:56

Çavuşoğlu ve Kuzu çok kızacak! Milliyet yazarı "Başkanlığı FETÖ istiyor" dedi! (Medyaradar/Özel)

Milliyet Gazetesi Kıbrıs yazarı Gökhan Güler, ada için başkanlık sisteminin birden bire tartışılmaya başlanmasının arkasında başka güçler olduğunu öne sürdü.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek üzere geçtiğimiz hafta yapılan erken seçimden Başbakan Hüseyin Özgürgün liderliğindeki milliyetçi Ulusal Birlik Partisi (UBP) lider çıktı.

UBP, oyların yüzde 35 gibi büyük bir çoğunluğunu alsa da bu sonuç Kuzey Kıbrıs'ta yeni bir koalisyon hükümetinin kurulacağı anlamına geldi.

Ancak son seçim sonrası birden bire ada için başkanlık tartışmalarının alevlenmesi ortalığı biraz karıştırdı.

FETÖ-GLADİO VURGUSU

Tartışmaları bugün köşesine taşıyan Milliyet Kıbrıs yazarı Gökhan Güler, oldukça dikkat çeken iddialarda bulundu. 'Hedef Başkanlık değil KKTC’dir’ diyen Güler, “Bir kaos ortamı yaratmak isteyen FETÖ-Gladio daha sandıklar kapanır kapanmaz, yangından mal kaçırır gibi KKTC’de Başkanlık sistemine geçilmesi telaşına girdi. Neden mi? Başkanlık sistemini getirerek hülle ile iki turlu seçimde UBP adayını bertaraf etmek ve KKTC’yi Kıbrıs müzakere sürecinde seçilecek olan başkana bir şekilde baskı ve şantaj uygulamasına vesile olarak Kıbrıs konusunu istedikleri yönde çözebilmek için tabi ki!” ifadelerini kullandı.

ANKARA NE DEMİŞTİ?

Kıbrıs’taki başkanlık tartışmalarına Türk siyasi hayatının önemli isimleri de dahil olmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansına verdiği bir demeçte, “KKTC'de de başkanlık sistemi tartışılıyor. Olabilir. Biz başkanlık sistemine geçtik. Bunun şimdiden faydasını görüyoruz, gördük” şeklinde konuştu. Anayasa Profesörü Burhan Kuzu ise kişisel twitter hesabında, “Bugün KKTC’de seçim yapıldı. Tek başına hükümet çıkmadı. 4 yılda 3 hükümet kuruldu. Belli ki bu sistem KKTC’de yürümüyor. Tavsiyem Başkanlık Sistemine geçmeleridir” ifadelerini kullandı.MEDYARADAR/ÖZEL