Polemik & Kulis
02 Ağu 2013 01:16 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:19

TWİTTER'DA CAN DÜNDAR MEYDAN SAVAŞI! GAZETECİLER BİRBİRİNE GİRDİ!

Can Dündar'ın Milliyet'ten kovulması Twitter'da da tozu dumana kattı.

Demirören Grubu’nun Milliyet yazarı Can Dündar’ı kovmasıyla medya ve iktidar tartışmaları yeniden hız kazandı. Olayı Twitter’da yorumlayan gazeteciler arasında sert polemikler yaşanıyor. Eski Taraf yazarlarının odağında yer aldığı tartışmalarda suçlamalar havada uçuşutu.

ESKİ TARAF YAZARLARI CAN DÜNDAR’I SUÇLAYINCA ÇARŞI KARIŞTI

Yıldıray Oğur, Melik Altınok, Kurtuluş Tayiz, Fuat Uğur’un Can Dündar’ı eleştiren ve ortada demokrat bir kalem olmadığını savunan tweetlerine karşın Nazlı Ilıcak, Koray Çalışkan, Amberin Zaman ve Emre Uslu ise Dündar’ın gönderilmesini basın özgürlüğü üzerinden eleştirdiler. Hayli sert atışmalara konu olan tartışmada çok sayıda gazeteci birbirine girince Twitter’da ortalık toz dumana boğuldu.

ILICAK VE OĞUR ARASINDA GENÇ SİVİLLER POLEMİĞİ

Yıldıray Oğur Can Dündar’ın eski yazılarını ve bazı demeçlerini paylaşarak eski Milliyet yazarının kovulmasını savununca alevlenen tartışmaya çok sayıda gazeteci katıldı. "Büyük Holding medyalarında 10 bin TL maaşla solculuk, direnişçilik oynama rüyasının sonuna geldik. Esas gazetecilik şimdi başlasın!" diyerek Dündar’ı hedef alan Oğur’a Nazlı Ilıcak’tan itiraz geldi.

İşte Nazlı Ilıcak ile Yıldıray Oğur arasındaki polemik:

Yıldıray Oğur: Derya Sazak ve Can Dündar için Milliyet yazarları mızmızlanmak yerine istifa edebiliyor mu? Zor mu geliyor? Taraf’ta 25 yazar yaptı, mümkün!

Nazlı Ilıcak: Taraftaki gelişmeyle Milliyet arasında paralellik çabası mevcut vahim durumu perdeleme gayreti gibi. Genç sivile yakışmıyor

Yıldıray Oğur: nazlı hanım siz bi demokrata yakışmayan o kadar çok şey yaptınız ki bi süredir, niyet okumanıza şaşırmadım

Nazlı Ilıcak: Ne yaptım?Gezide arka planda Faiz lobisi/Zello çetesi olduğuna inanmadım Polisin orantısız gücüne karşı çıktım Gezi=darbe demedim

MİLLİYET’TEN DE Mİ İSTİFA EDELİM?

Taraf yazarı Emre Uslu ile de sert bir polemik yaşayan Yıldıray Oğur, Uslu’yu Taraf’taki deprem sürecinde aldığı tutum üzerinden eleştirdi. Can DündaR’ın kovUlmasını basın ve ifade özgürlüğü açısından eleştiren Emre Uslu "Diyelim Taraf ve Milliyet’te olan da PATRON mudahalesi. O halde TARAF’taki PATRON mudahalesine itiraz eden YAZARLAR Milliyet’e neden suskun?" diye sorunca itiraz eden Yıldıray Oğur "Milliyet’ten de mi istifa edelim? Esas soru sen neden Taraf’ta olana suskun kaldın?" diye yanıt verdi.

Uslu’nun "milliyetteki patron mudahelesine  bir twitlik tepki luks mu geldi? hadi milliyet icin bi twitlik cesaret gorelim sizi. Korkmayin YAkdogan kizip sizi de attirmaz..." demesi üzerine söze giren Oğur "can dündarın işten atılmasını kınıyorum. Oldu mu? Şimdi sen de Taraf’tan istifa et" dedi.

RADİKAL VE AKŞAM YAZARI DA KAPIŞTI

Twitter’daki bir diğer Can Dündar polemiği ise Akşam yazarı Kurtuluş Tayiz ile Radikal yazarı Koray Çalışkan arasında yaşandı. Tayiz’in "Dündar "İmralı pazarlığını deşifre ettik" derken, amacının bu süreci sabote etmek olduğunu da itiraf etmiş" sözlerine itiraz eden Çalışkan "Bir meslektasin gorusleri yuzunden isini kaybederken senin yaptigina bak. Tarihciler yaziyor otoriterligin eski safagini." dedi. Tayiz’in yanıtı ise ":) Çok komik Koray. Başkasına anlat bunları. Giderken merak edilen konuya açıklık getirmiş. Aydınlandık, onu daha iyi tanıdık" oldu.

FUAT UĞUR HEM ZAMAN HEM ILICAK’LA TARTIŞTI

Fuat Uğur’un Amberin Zaman ve Nazlı Ilıcak ile birbirine girdiği bir diğer polemikte ise Taraf’taki istifalar ile Milliyet’teki deprem kıyaslandı. Amberin Zaman’ı istifacıların yerine Taraf’a transfer olmakla suçlayan Uğur, "Ben Taraf’ta kimsenin yerine geçmedim.Eski yerime döndüm.Çarpıtmayın" yanıtını aldı.