Polemik & Kulis
17 Mar 2019 15:13 Son Güncelleme: 17 Mar 2019 17:57

Hurriyet.com.tr'den flaş açıklama: Bizden değil HDP’den açıklama istenmeli

Doğan Grubu'ndan Demirören Grubu'na satılan Hürriyet, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin kullanmadığı ifadeleri kullanmış gibi servis etmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Hurriyet.com.tr'den flaş açıklama: Bizden değil HDP’den açıklama istenmeli

Hürriyet,  haberde bir yanlışlık olmadığı iddiasında bulunurken "CHP’li adaylar ya da haberi eleştiren çevreler bizden değil HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den açıklama istemelidirler" dedi.

Temelli, geçen günlerde Artı TV'de katıldığı bir programda 31 Mart yerel seçimi için muhalefetin Ankara ve İstanbul adaylarına yönelik şu ifadeleri kullandı:

Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt'ün oyuyla seçilmiştir. Kürtlere rağmen siyaset yapamayacağını bilecektir. Yapmaya çabalarsa zaten siyaseten bir karşılığı olmayacaktır. O kentin belediye başkanı olmayacak, o olsa olsa o kentin kayyumu olur. Biz bu riski alıyoruz. Seçmenlerimize diyoruz ki biz bu riski alacağız ve Türkiye'yi değiştireceğiz."

Demirören Medya'ya ait siteler, Anadolu Ajansı'nın (AA) servis ettiği bu haberde, Temelli'ye ait olmayan ifadeleri manşete çekerek kullandı. Hürriyet, CNN Türk ve Posta gazetesinin internet siteleri Temelli'nin şu sözleri kullandığını iddia etti:

"İstanbul ve Ankara'yı İmamoğlu ve Yavaş değil HDP yönetecek."

Temelli'nin açıklamasında bu ifadelerin bulunmaması, üç sitenin de tepki görmesine sebep oldu. 

hurriyet.com.tr, söz konusu haber için şu açıklamayı yaptı:

"hurriyet.com.tr, Temelli’nin açıklamalarıyla ittifaktaki varlıklarını söylemesi haberini vermiştir. CHP’li adaylar ya da haberi eleştiren çevreler bizden değil HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den açıklama istemelidirler."

Temelli'den Hürriyet'e yanıt

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de Hürriyet'in savunmasına yanıt verdi. Halk TV'den Lale Özarslan'a konuşan Temelli, "Neden yalan haber yapıldığını açıklamaları lazım...Bir gazetenin hürriyetin yalan haberini düzeltmemi benden neden ve nasıl bekleyebilirler.. Benim konuşmam ortada ne dediğim ortada" diye konuştu.

Başlığı değiştirdiler

Hürriyet, söz konusu haberin başlığını gelen tepkiler üzerine değiştirmişti. Hürriyet'in ilk girdiği haberde kullanılan başlık şöyleydi:

Tepkiler üzerine değiştirilen manşet şöyle oldu: