Polemik & Kulis
13 Nis 2023 22:51 Son Güncelleme: 14 Nis 2023 00:02

Hangi deneyimli muhabir kanala veda etti? Halk TV'de yaprak dökümü

Halk Tv'de yaprak dökümü sürüyor. İsmail Saymaz ve İpek Özbey'in ayrılığının ardından sürpriz bir isim daha kanala veda etti. Yaklaşık 1 senedir Halk Tv'de muhabirlik yapan deneyimli isim kanaldan ayrıldığını duyurdu.

Halk TV'de ayrılıklar peş peşe gelmeye devam ediyor. Program Koordinatörü İpek Özbey'in ve Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz'ın Sözcü TV'ye transfer olmalarının ardından bir isim daha Halk TV ile yollarını ayırdı. Kanalda yaklaşık bir yıldır muhabirlik görevini sürdüren deneyimli isim Hazal Ocak sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Halk TV'ye veda ettiğini duyurdu.

Ocak, yaptığı açıklamada "Bugün bir haber de benden. Yaklaşık 1 yıldır çalıştığım Halk TV’den bugün itibariyle ayrıldım. Halk TV ailesine çok teşekkür ediyorum. Yeni yollar ve yolculuklar için çok heyecanlıyım" ifadelerini kullandı.

Paylaşımının devamında geleceği ile ilgili konuşan Ocak "Herkese teşekkür ederim. Halk Tv’den kendi kararımla ayrılıyorum. Farklı bir mecrada, bağımsız devam edeceğim." açıklamasını yaptı.

HAZAL OCAK KİMDİR?

Hazal Ocak 1990 yılında Adana'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Bakırköy'de tamamladı. 2013'te İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Üniversite yıllarında Türkiye'nin ilk tango dergisini çıkardı. 2012 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde 'gece muhabiri' olarak göreve başladı. 2014 yılında belediye muhabiri oldu. 2015 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde İstanbul sayfası editörlüğünü, 2018’de çevre sayfası editörlüğünü üstlendi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından 2015 yılı Behzat Miser ödülüne layık görüldü. Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan kazandığı gazetecilik bursuyla 2016 yılında Alman Gazetesi Taz'da çalıştı. Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri kapsamında 2017 yılında "En İyi Genç Araştırmacı Gazeteci" ödülünü aldı. ÇGD, 2017 yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri kapsamında “Haber Ödülü”ne layık görüldü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 60’ıncısını düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri kapsamında “ekonomi” dalında ödüle layık görüldü. Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri kapsamında 2019 yılı birincilik ödülünü kazandı. Ayrıca 2019 yılında Avrupa Birliği'nin 'Resmi Ziyaretçi Programı’na (EUVP) kabul edildi. 20. Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri'nde ''Ulusal Haber'' dalında Hande Mumcu Özendirme Ödülü'ne layık görüldü. Ocak, ayrıca 2019 yılı TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülü’nü Haber-Ekonomi dalında kazandı. 21. Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri'nde ''Ulusal Haber'' dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Türkiye'nin en saygın gazetecilik ödüllerinden 2020 Sedat Simavi gazetecilik ödülünü aldı. Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri kapsamında 2021 yılı 'jüri özel ödülü'ne layık görüldü. Yine 2021 yılı Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri kapsamında “Haber – Kültür Sanat Magazin” dalında ödüle layık görüldü. Gazete Duvar adlı haber sitesinde çevre ve kent muhabirliği yaptı. Ayrıca pazar günleri “Çevre Sayfası” adında bir köşe yazdı.