Polemik & Kulis
28 Ara 2015 15:05 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:16

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'den Cem Küçük'e sert yanıt: İftira!

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Star gazetesi Cem Küçük'ün 17 Aralık'tan sonra 'ortadan kayboldu' iddiasına sert yanıt verdi: Dile getirilen iddiaların tamamı afaki , gerçek dışı ve iftiradır.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yapılan açıklama şöyle:

Star Gazetesi yazarı Cem KÜÇÜK Samsun Canik’te yaptığı salon konuşmasında; “ 19 Aralık 2013 gecesi yaşanan olayları anlatıyorum bunlar yüzde yüz doğru olaylar” diyerek aşağıdaki iddialarda bulunmuştur.

1) “19 Aralık akşamı (doğrusu 17 Aralık akşamı ) Sadullah ERGİN ortalıkta yoktu. Gece 23.00 gibi polisler eşliğinde Başbakanın önüne getirildi.”

2) Sayın Başbakanın Sadullah ERGİN’e hitaben “Bu yasaların değişmesi lazım, yani HSYK ‘nın değişmesi lazım, tedbir almamız lazım. Polislerde bazı değişiklikler yapmamız lazım. Bunları hazırla Meclise getir.” dediğini, benimde “Sayın Başbakanım ben bu söylediklerinizi yapamam, siz beni görevden alın. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığım söz konusu, siz beni Hatay’a gönderin. Ya istifa ederim yada beni görevden alın” dediğim ,

3) Bunun üzerine o gece görevden alındığım iddia edilmiştir.

Dile getirilen iddiaların tamamı afaki , gerçek dışı ve iftiradır.

Olayların oluş şekli aşağıdaki gibidir;

1) Olay akşamı Başbakanlık resmi konutta yapılan tüm toplantılarda bulundum. Saat 03.00’e kadar resmi konuttaydım. O saatte kendi ikametime geçtim. Yarım saat sonra başka bir konu için tekrar davet edildim, ve tekrar resmi konuta döndüm. Olay bundan ibarettir. Bu konu daha önce de dile getirilmiş ve tarafımdan 23.05.2014 tarihli basın açıklaması ile tekzip edilmiştir.

2) Sayın Başbakanın “ yasaların değiştirilmesi yönündeki” talebine karşılık “ben yapamam, beni Hatay Büyükşehir’e aday yapın beni oraya gönderin” mealindeki sözler tamamen iftiradan ibarettir.

Öncelikle;

• Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı KESİNLİKLE tarafımdan talep edilmemiştir. Bir GÖREV olarak şahsıma TEVDİ edilmiştir.

• Olayın geçtiği iddia edilen 19 Aralık 2013 akşamı “BENİ HATAYA GÖNDERİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞIM SÖZ KONUSU” şeklinde bir konuşmanın olma ihtimali yoktur. Zira benim Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığım 03 Aralık 2013 günü yapılan AK PARTİ MECLİS GRUP TOPLANTISINDA bizzat Sayın Başbakan tarafından ilan edilmiştir.

• Birkaç gün içinde adaylık nedeniyle görevden ayrılacak olan bir bakana, Sayın Başbakan tarafından kanunların değiştirilmesi ile ilgili bir telkin yapılmadığı gibi benimde iddia edilen şekliyle cevap vermem söz konusu olmamıştır.

3) İddia edilen diyalog sonucu olarak 19 Aralık 2013 akşamı görevden alındığım şeklindeki sözler de gerçek dışıdır.

Şöyle ki;

*Kabine değişikliği 26 Aralık 2013 günü yapılmıştır.

*Kabineden Belediye Başkan adayı olan 3 Bakan ( Binali YILDIRIM, Fatma ŞAHİN, Sadullah ERGİN) aday oldukları için birlikte görevden ayrılmışlardır.

*Aynı kabine değişikliğinde toplam 10 bakanlıkta görev değişikliği yapılmıştır.

Yüzde yüz doğru denilerek iddia edilen olayların bir teki dahi doğru değildir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.28.12.2015

Sadullah ERGİN
Adalet Eski Bakanı

CEM KÜÇÜK NE DEMİŞTİ

Cem Küçük, 17-25 Aralık büyük yolsuzluk soruşturmasında 4 bakanın rüşvet aldıklarına inandığını belirterek şunları söylemişti: : “Bir iktidarı yıkmak için önce en güçlü liderin etrafına vurursunuz. Yani liderin kendisi hedef alınmaz, etrafına vurulur. Orada da 4 bakan seçildi. Bu 4 bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddiası… Bana göre yolsuzluk yoktu. Yani bana göre değil, savcıya göre de yolsuzluk yoktu. Yolsuzluk; devletin ya da belediyenin parasını alırsın, hiçbir iş yapmazsın cebine atarsın, bu yolsuzluk. Rüşvet öyle değil; bir iş yaparsın, işin karşılığını alırsın. Bunun karşılığı bir rüşvet alırsın. Bana sorarsanız 4 bakanla ilgili rüşvet kısmı doğru. Yani bu zaten doğru olmasa sayın Erdoğan onları görevden almazdı.”

‘SADULLAH ERGİN GÖREVDEN ALINMAYI İSTEDİ’

Küçük, 17 Aralık operasyonundan iki gün sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve o dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında yaşanan ve görevden almayla sonuçlanan, iddia ettiği konuşmayı da anlatmıştı. 19 Aralık gecesi Sadullah Ergin’in uykulu gözlerle Erdoğan’ın yanına getirildiğini öne süren Cem Küçük, “Polisler eşliğinde uykulu gözlerle Sadullah Ergin’i başbakanın karşına getirdiler. Sayın başbakan dedi ki; ‘bu yasaların değişmesi lazım. Yani HSYK’nın değişmesi lazım, tedbir almamız lazım. Polislerde bazı değişiklikleri yapmamız lazım. Bunları hazırla Meclis’e getir, tedbir alalım’ diye söyledi. Sadullah Ergin’in uykulu gözlerle söylediği şey; ‘Sayın Başbakanım, ben bu söylediklerini yapamam. Siz beni görevden alın. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığım söz konusu, siz beni Hatay’a gönderin. Erdoğan, bu sözleri duyunca burada ifade edemeyeceğim sözleri sıraladı: ‘Bir sürü yasa geçmesi lazım. Biraz cesur ol, niye böyle yapıyorsun?’ Ergin de ‘Hayır efendim, ben bunları yapamam. Ya istifa ederim ya da beni görevden alın’ dedi. O gece Erdoğan onu da görevden aldı. Bekir Bozdağ’ı onun yerine göreve getirdi. Bu bire bir yüzde 100 doğru bir olaydır” diye konuşmuştu.