Polemik & Kulis
22 Nis 2022 10:05 Son Güncelleme: 22 Nis 2022 10:13

Demirören FETÖ'cü denilen o isimle yolları ayırdı!

FETÖ haberleri ile gündeme gelen muhabir Fırat Alkaç'ın yaklaşık 10 yıldır çalıştığı Hürriyet gazetesi ile ilişiği kesildi.

Odatv’nin “Hürriyet’te FETÖ bombası” başlıklı haberi ile gündeme getirdiği Hürriyet gazetesi muhabiri Fırat Alkaç’la ilgili yeni bir gelişme yaşandı.  

FETÖ'nün 17-25 Aralık operasyonlarından çok kısa bir süre önce Hürriyet'te işe başlayan Fırat Alkaç, dün akşam saatlerinde Hürriyet İnsan Kaynakları tarafından gazeteye davet edildi. Odatv'nin edindiği bilgilere göre dün sabah gazete binasına giden Fırat Alkaç'a istifa teklifi sunuldu. Fırat Alkaç da bu teklifi kabul ederek gazeteye istifasını verdi.

Öte yandan Hürriyet gazetesinin Fırat Alkaç'ı ‘kovmayarak’ istifasını istemesi ve tüm tazminat haklarını vermesi ise gazete içinde tartışma konusu oldu. Bilindiği gibi 43 çalışan 3 yıl önce sendikalı olduğu gerekçesi ile işten çıkartılmış ve tazminatları bugüne kadar verilmemişti. Fırat Alkaç'ın ise istifası istenerek tüm yasal hakları kendisine verildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından FETÖ'nün İzdivaç yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Salı günü 14 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Yapılan operasyonlarda, örgütün kriptolu haberleşme programı "ByLock" içeriklerinde adları ve kişisel bilgileri geçtiği tespit edilen 12 şüpheli yakalandı. Haklarında yakalama kararı bulunan 2 şüphelinin ise yurt dışında olduğu belirlendi. Odatv bu soruşturmada gözaltına alınanlardan birinin de Hürriyet Gazetesi muhabiri Fırat Alkaç'ın eşi Fatma Alkaç olduğunu gündeme getirdi.

İddiaya göre Adliyede katip olarak çalışan Fatma Alkaç'ın FETÖ mensubu olduğu, izdivaç listesinde yer aldığı, Bank Asya'da hesabı olduğu, örgüt mahrem imamları ile ankesörlü telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği, örgütün gizli haberleşme organı ByLock içeriklerinde örgüt mensubu olarak adının geçtiği belirlendi.

Ortaya çıkan deliller arasında en çarpıcısı ise 2015 Aralık ayına ait ByLock'ta iki üst düzey FETÖ mensubunun kendi aralarında yaptığı görüşme oldu.

Bu görüşmeye göre, adliyede katip olarak çalışan Fatma Alkaç, bekardı ve evlenmek istiyordu. Evliliğini de örgüt içinden kendisine uygun görülen bir kişi ile yapmak istiyordu.

Örgüt üst düzey mensuplarının ByLock'taki bu görüşmelerinden sadece 5 ay sonra ise Fatma Alkaç, hayatını Hürriyet Gazetesi muhabiri Fırat Alkaç ile birleştirdi.