Polemik & Kulis
30 Haz 2015 14:20 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:42

Yurt Gazetesi neden basılamadı? Gerçekleri Medyaradar açıklıyor!

Yurt Gazetesi mali sorunları gerekçe göstererek yayınına bir gün ara verdiğini duyurdu.Peki gazeteyi bu noktaya getiren süreç nasıl gelişti?

Yurt Gazetesi'nde mali sıkıntı uzun süredir devam ediyordu. Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak döneminde de benzer sıkıntılar yaşanmış, çalışanlar iş bırakmıştı. Ancak Sazak'ın çabalarıyla alacakların önemli bir bölümü ödenmişti.

Daha sonraki süreçte gazete patronu ve CHP eski milletvekili Durdu Özbolat'ın çalışanları umursamaz tavırları bugünkü noktaya gelinmesinde önemli rol oynadı.

Derya Sazak'ın kuruma girmesini sağladığı yaklaşık 1 milyon liradan çalışanlara herhangi bir ödeme yapılmadı. Basın ve ilan gelirleri, satış gelirleri vs. gibi gelirlere rağmen çalışanlar hiçbir biçimde ödeme alamadılar.

Bu sırada gazete patronunun seçim çalışmaları için harcadığı paralar da gazete içerisinde konuşuldu elbette.

Derya Sazak'ın ardından Merdan Yanardağ Nisan ayının sonunda göreve geldi.
Yanardağ çalışanlara yaptığı açıklamada Mayıs ayında bir ödeme yapılacağını, Haziran ayından itibaren de maaşların düzenli olarak ödeneceğinin sözünü verdi. Yanardağ ayrıca, eski çalışanlar da dahil herkesin eski alacaklarının en kısa sürede kapatılacağını ifade etti. Dışarıda sendika görmek istemediğini söyleyen Yanardağ çalışanlara gelecek açısından umut verici bir konuşma yaptı.
Ancak ne Mayıs'ta ne de Haziran'da çalışanlara bir ödeme yapıldı.

Genel seçimlerin ardından çalışanlar Merdan Yanardağ'ın kendilerine açıklama yapmasını istedi.

Yanardağ bir hafta içinde kendisinin kaynak bularak bir maaş ödeyeceğini geri kalan alacakların ise ay sonuna kadar patron Durdu Özbolat tarafından ödeneceğini söyledi.

Gazete yönetimi bu tarihin Haziran'ın 28'i olduğunu (pazar günü olmasına rağmen) ifade etti. Ayın 29'u geldiğinde yine tek bir maaş bile ödenmedi.

Çalışanlar verilen hiçbir sözün tutulmaması üzerine iş durdurduklarını açıkladı. Talep alacakların tamamının da değil en az ikisinin ödenmesiydi. Ancak bu talebe de olumlu yanıt gelmedi.

Çalışanlar yine de gazetenin çıkması icin akşam saatlerinde 8 sayfalık şehir baskısı yapma kararı aldı. Ancak GYY Merdan Yanardağ bu kararı da kabul etmeyince gazete basılamadı.

Anlaşma yok

Çalışanlarla uzlaşıldığı ve gazetenin bu şekilde yarın çıkacağı şeklindeki açıklamalar Medyaradar'a gelen duyumlara göre gerçeği yansıtmıyor.

Ayrıca dün matbaanın da gazeteyi basmayı reddettiği yönündeki ifadeler doğru değil. Yönetim son ana kadar çalışanların gazeteyi çıkarmasını istedi.

Merdan Yanardağ dün akşam çalışanlara ağır sözler söyleyerek istifa ettiğini söylemesine rağmen bugün tekrar gazeteyi çalışanlara rağmen çıkarma çabası içerisinde...

İşte Yurt Gazetesi'nden Medyaradar'a gelen duyumlar...

Doğruları ve gerçekleri öğrenmek için Medyaradar'ı izlemeye devam edin...

MEDYARADAR/ÖZEL