Medya
25 Eki 2021 14:51 Son Güncelleme: 25 Eki 2021 14:57

TRT’deki ayrılıklara bir yenisi daha eklendi! Tecrübeli isim kanala veda etti...

TRT’de İbrahim Eren’in görev süresinin dolması ile başlayan ayrılık haberlerine bir yenisi daha eklendi.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (TRT) geçtiğimiz aylarda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Prof. Dr. Ahmet Albayrak, Genel Müdürlüğe de Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı’nın atanmasıyla başlayan yenilenme süreci tüm hızıyla devam ediyor.

İbrahim Eren’in görev süresinin dolmasıyla birlikte başlayan süreçte bir çok isimle yollar ayrıldı. Son olarak TRT Haber İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz kanalla yollarını ayırdı. Yılmaz, 2018 yılında Habertürk TV’deki yeni yapılanma sonrası ayrılık kararı almış ve TRT Haber’e transfer olmuştu.

İHSAN YILMAZ KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan İhsan Yılmaz mesleğe 1991 yılında Günaydın gazetesinde muhabir olarak adım attı. 1993 yılında Star TV’ye transfer oldu. 1994 yılında ise politika muhabiri olarak Milliyet Gazetesi’ne geçti.

17 yıl çalıştığı Milliyet’teki son 10 yılında Haber Araştırma Müdür Yardımcısı görevini üstlendi. Milliyet gazetesinin Demirören grubuna satıldığı 2011 yılında Milliyet’ten ayrıldı. Gazeteden sonra yeniden televizyona dönüş yaptı ve A Haber ile anlaştı. A Haber’de Şef Editör olarak görev yaptı. 2017 yılının Ekim ayında Habertürk TV'ye Haber Müdürü olarak transfer oldu. Temmuz 2018'de ise Habertürk ile yollarını ayırdı.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimi de alan İhsan Yılmaz mesleğin örgütlenme ve akademik alanında da çalışmalar yaptı. Türkiye’nin en büyük ve yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde uzun yıllar çeşitli görevlerde bulundu. Son iki dönemde ise TGC Yönetim Kurulu’na seçildi.

Yılmaz Türkiye’nin en önemli gazetecilik ödülü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülleri ile en köklü ödüllerden biri olan Sedat Simavi Ödülleri’nin ‘televizyon’ dallarının jürisinde bulunuyor.

İhsan Yılmaz TGC ile Conrad Adenauer Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu yerel basın eğitim seminerlerinde eğitmen olarak görev alıyor. ‘Televizyon haberciliği’, ‘Haber yazım teknikleri’ ve ‘Haber merkezlerinin muhabirlerden beklentileri’ gibi konularda yerel basın mensuplarına sunumlar yapan Yılmaz birçok üniversitede de meslekle ilgili seminerler veriyor.

Deneyimli gazetecinin ‘Sınanmamış Kadın’ isimli bir öykü kitabı da bulunuyor.