Medya Günlüğü
23 Şub 2011 09:03 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:04

ORAY EĞİN MEDYAYI YENİDEN YAPILANDIRDI! HANGİ GAZETENİN BAŞINA KİMİ GETİRDİ?

"Başkaları ülkeyi kurtarır, gazeteciler bir araya geldiğindeyse medyayı kurtarır. Biz de öyle yaptık"

Google Haberlere Abone ol
Medyayı yeniden şekillendirme planım

Bir süre önce, birkaç arkadaş oturduk ve meyhane masasında medyayı kurtardık. Başkaları ülkeyi kurtarır, gazeteciler bir araya geldiğindeyse medyayı kurtarır. En sevdiğimiz şey kendi mesleğimiz üzerine atıp tutmaktır.

Önce Milliyet gazetesini masaya yatırdık. ’Taha Akyol gitsin, yerine oğlu gelsin’den tutun da ’Başyazar Kadri Gürsel olsun’, ’Çetin Altan haftada bir pazar günleri yarım sayfa ekte yazsın’, ’Tezkan üç’te yazsın’ gibi bir dolu fantezi.

Sonra sıra Hürriyet’e geldi, ’Nuray Mert buraya hiç olmadı, en doğru yer Radikal’ diye girdik konuya, ’Ertuğrul Özkök olsaydı bu manşeti nasıl atardı’, ’Şuraya bir patlangaç konsa iyi olurdu’ gibi bir dolu laf...
’Ufuk yaşasaydı bu haberi nasıl verirdi’ diye hüzünlendik...

***
İyi ki tüm bunlar meyhane masasında kaldı ve iyi ki telefonda konuşmamışım diye düşünüyorum.
Kim bilir, yarın öbür gün ’Medyayı yeniden tasarlama planı’ olarak karşımıza bile gelebilirdi bu geyik muhabbetleri.

Dün, bilgisayarımda eski bir dosya ararken karşıma altı-yedi sene öncesinden notlar çıktı. Bir dergi taslağı var... Kimler düzenli yazar, kimlerden dışarıdan yazmasını isteriz, ne gibi konular işlenir, hangi bölümler olur gibi. Neyse ki bu basit bir gençlik dergisi projesiydi.
Yazılmamış roman taslakları, hatta bir tiyatro oyunu, bir kitap için notlar... Unuttuğum pek çok yazıma da rastladım.

Ayrıca defterlerimde birçok not var... Mesela ’Vanity Fair Türkiye’de çıksa Mehmet Barlas’tan Domnick Dunne tarzı yazılar yazmasını isteyelim’ gibi şeyler karalamışım kendi hayal dünyamda.
Gazetecinin not defteri olur... Bu not defterlerine de insan aklına gelen her şeyi yazar...
Galiba artık aklımıza geleni sadece kendimize saklamamız gerekecek. Ne kimseyle paylaşacağız, ne kağıda dökeceğiz. Gerçi, siz ne kadar tedbir alırsanız alın birileri sizin adınıza günlükler, notlar tutup yerleştirmekten hiç çekinmiyor galiba...

En iyisi her şeyi ezberlemek, sadece kendi beynimize güvenmek. Bakarsınız, bu süreçten beynini çok daha farklı yetiştirmiş bir kuşak bile çıkar.

Oray EĞİN / www.aksam.com.tr