Polemik & Kulis
08 Ara 2016 17:14 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:14

Levent Gültekin o mailleri anlattı: Akın İpek ve Fettah Tamince'yle de...

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın maillerinde son dönem "muhalif" görüşleriyle bilinen Levent Gültekin’in de maili yer alıyor.

Wikileaks’in açıkladığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın maillerinde son dönem "muhalif" görüşleriyle bilinen Levent Gültekin’in de maili yer alıyor. Mailde Gültekin TMSF'nin el koyduğu Cine 5’in yöneticisiyken, kanalı almaları için Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ı ikna etmeye çalışıyor. Bu mail ortaya çıktıktan sonra birçok kişi Gültekin’i sert sözlerle eleştirdi. Gültekin Diken’deki yazısında mail attığını doğruladı ve itiraflarda bulundu.

DEVLETİN PARASI PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ

Levent Gültekin’in Diken’de yayımlanan “Wikileaks belgelerinde adım niçin geçiyor?” başlıklı yazıda “Yedi yıl önce bir medya yöneticisine bir mail yazmış, yöneticisi olduğum Cine5’in ihalesine girmesini istemişim. Önce meseleyi anlatayım, sonra bu insafsız insanlara bir çift sözüm olacak. 2009 yılında Cine5 Medya grup başkanı olarak atandım. Çalışmaya başladıktan sonra gördüm ki kanal her ay 2 milyon TL zarar ediyor. Benden önce yaklaşık 100 milyon TL zarar etmiş. Yani devletin parasını eşe dosta peşkeş çekmişler ve kanalı da batacak duruma getirmişler” diye yazdı.

AKIN İPEK VE TAMİNCE’YLE DE GÖRÜŞME

Gültekin yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Devletin, yani milletin parasının eşe dosta daha fazla peşkeş çekilmemesi için kanalın satılması gerekiyordu. O güne kadar 100 milyon TL zarar etmiş kanalı, 50 milyon TL’ye satıyorlar ama alan kimse yok. Ben de bundan dolayı kanalı almaları için birçok medya yöneticisiyle görüştüm. Mesela o dönemde Bugün’ün de ait olduğu medya grubunun sahibi Akın İpek’le ve 24TV’nin o zamanki sahibi Fettah Tamimci’yle de görüştüm. Ve ihaleye girerek Cine5’i almalarını istedim. Temas kurduğum isimlerden biri de Turkuvaz Medya’nın yöneticilerinden Serhat Albayrak’tı. Ona da bu maili attım. Amacım ne? Biri, açılacak ihaleye girsin, Cine5’i satın alsın da devletin, milletin parası daha fazla çarçur edilmesin. Normalde benim gibi yönetici olan biri, kanal satılmasın diye uğraşır. Satılmasın ki koltuğumu koruyayım. Fakat devletin parası boşa gitmesin diye hem görevim hem de en küçük bir çıkarım olmadığı halde satılması için çaba gösterdim.”

“DAMADA YALAKALIK YAPIYORMUŞUM…”

Cine 5’in o dönem satılmadığını iki yıl sonra 40 milyon TL’ye El Cezire’ye satıldığını yazan Gültekin “İşte 2010 yılında Serhat Albayrak’a ‘Bu kanal çok değerli, lütfen alır mısınız, sizin işinize çok yarar’ dediğim için bu bahsettiğim insanlar internet sitelerinde aleyhime kampanya yürütüyor. İnsanın canını sıkan, huzurunu kaçıran ithamlarda bulunuyorlar. Hem de maili sanki dün yazmışım, bunca iktidar eleştirisinden sonra damada yalakalık yapıyormuşum gibi göstermekten zerre kadar utanmadan. O günün şartlarının bugünden çok farklı olduğunu, ‘havuz medyası’ denilen yapının henüz oluşmadığını,  her kesimden insanın o dönemde iktidarla ilişki içinde olduğunu hesaba katacak ahlaki hassasiyetin zerresini göstermiyorlar” diye yazdı.

“İSLAMCI BİR GEÇMİŞTEN GELDİĞİMİ…”

“Gerçekten bu kadar kötülük, bu kadar vicdansızlık karşısında büyük bir şaşkınlık yaşıyorum. Vicdanı, insafı, ihtimamı, insanlığı, kadir kıymet bilmeyi bir tarafa bırakıp beni ortadan kaldırınca, yani susturunca mutlu olacağını sanan bu insanlara bir çift sözüm var” diye yazan Levent Gültekin şu ifadeleri kullandı:

“İslamcı bir geçmişten geldiğimi, AK Parti kurulduğu günden beri iktidara muhalif olsam da geçmişte ideolojik olarak onlara yakın olduğum için zaman zaman onlarla beraber çalıştığımı defalarca yazdım, söyledim. Dahası, 2010’dan sonra politikalarını bütünüyle reddettiğim için hiçbir ilişkimin kalmadığını da her ortamda dile getirdim.

Geçmişte birçokları gibi ideolojik saikle hareket ettiğimi, fakat ideolojik katılığın insanı nasıl çürüttüğünü, hayatla bağını kopardığını, bu tür anlamsız ayrımların ülkeleri yaşanmaz hale getirdiğini, uzlaşma kültürünü öldürdüğünü fark ettiğim için İslamcılık ideolojisinden uzaklaştığımı da yüzlerce kez yazdım söyledim. Hatta bunu bir kitap yazarak yaptım.

Tekrar ediyorum: Yaklaşık yedi sene önce, 2010 yılında, zarar eden Cine5’i birileri satın alsın, milletin parası boşa gitmesin diye uğraştım. Birçok medya yöneticisiyle görüştüm, konuştum, yazıştım. Cine5’in başındaydım. Yani satıldığında, ben işten çıkarılacaktım ve yerime başkası gelecekti. Tek amacım vardı: Devletin, milletin parası, zarar eden bir kuruluşta harcanmasın.

“O CAMİANIN BİR FERDİ”

Serhat Albayrak’a ‘bizimkiler’ derken de, evet, İslami kesimi kastediyordum, çünkü o zamanlar kendimi o camianın bir ferdi kabul ediyordum.

Her şey yeterince açık mı?

Anlaşıldı mı?

Not: Bu konuda yapılan hakaretamiz, karalayıcı yorumlara sosyal medyada cevap verirken sert cümleler kurdum, sert ifadeler kullandım. Niyetim kalp kırmak değildi. İnsan, haksızlığa uğrayınca, nezaketi elden kaçırabiliyor. Kırılan, incinen olduysa, kusura bakmasın…”