Polemik & Kulis
07 Şub 2014 08:43 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:55

Hürriyet'ten Sabah'a sert yanıt: Sahibi şaibeli gazete!

Medyada yolsuzluk haberleri üzerinden süren Hürriyet ve Sabah arasındaki savaş tam gaz devam ediyor.

Hürriyet gazetesi, paralel yapının üç işbirlikçisinden birinin kendileri olduğunu iddia eden Sabah gazetesine sert yanıt verdi. Hürriyet tarafından yapılan açıklamada, "Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde sermayesinin kaynağı şeffaf olmayan yayıncılığa izin verilmez. Bizim bu gibi yayınları muhatap kabul etmemiz için önce çıkıp kamuoyuna sermayelerinin kaynağını açıklamaları gerekir." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada Sabah'ın tetikçilik yaptığı kaydedilirken, "Biz evrensel standartlarda gazetecilik yapmaya gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Siz de kendi işinize bakın ve başı dik, alnı açık şekilde şaibe perdesini ortadan kaldırın." denildi.

İşte Hürriyet tarafından 'Okurlarımıza' başlığıyla yapılan o açıklama:

TARAF DEĞİLİZ

"Türkiye, özellikle 17 Aralık’tan itibaren derin bir kriz, kutuplaşma ve siyasi çatışma yaşıyor.

Bir yandan ‘yolsuzluk’, diğer yandan ‘paralel yapı çetesi’ iddiaları her gün gündeme geliyor.

Biz Hürriyet olarak bu savaşın ne tarafı ne de avukatıyız.

Bizim işimiz gazetecilik ve sadece haberden yana tarafız.

Mümkün olduğunca doğrulatabildiğimiz, güvenilir belgelerine ulaştığımız haberleri, kamuoyunun bilgi alma hakkına saygılı biçimde sunuyoruz.

Haberleri verirken, masumiyet karinesine, insanların kişilik haklarının zedelenmemesine azami özen gösteriyoruz. Tek amacımız kamuoyunun doğruları öğrenmesine yardımcı olmak.

Bizi illa bir tarafın yanına çekmek, sanal bir medya savaşı yaratarak kendi üzerlerindeki baskıyı dağıtmak ve dikkati başka yöne çevirmek yolunda belirli bir medya kesiminde görülen yayınlar, son zamanlarda artık iftira boyutlarına ulaştı.

TETİKÇİLİK YAPIYORLAR

Özellikle sahipliği hakkında ‘Havuz oluşturulup para toplandı’ şeklinde pek çok iddia ve şaibenin kamuoyuna döküldüğü bir gazete, Türkiye’nin en şeffaf, halka açık ve hesap verebilir medya grubu olan Doğan Medya Grubu’na, Onursal Başkanımız Aydın Doğan’a ve Hürriyet’e karşı kampanyanın tetikçiliğini yapıyor.

ŞAİBEYİ KALDIRIN

Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde sermayesinin kaynağı şeffaf olmayan yayıncılığa izin verilmez. Bizim bu gibi yayınları muhatap kabul etmemiz için önce çıkıp kamuoyuna sermayelerinin kaynağını açıklamaları gerekir.

Bizim vereceğimiz tek cevap şudur:

Biz evrensel standartlarda gazetecilik yapmaya gücümüz yettiğince devam edeceğiz. Siz de kendi işinize bakın ve başı dik, alnı açık şekilde şaibe perdesini ortadan kaldırın."