Medya
02 Tem 2012 09:26 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:52

"ELİNDE SAVAŞ BALTASIYLA DEMOKRASİ SATAN GAZETECİLER"

Türk medyası “eski Türkiye”den devraldığı hastalıklı zihinsel mirastan kurtulmayı başaracaktır.

Elinde savaş baltasıyla demokrasi satan gazeteciler

Vesayet rejiminin kirli tarihinden kalan yüklerinden kurtulan yeni Türkiye’de, medya da bir değişimi ve sivilleşmeyi yaşamak zorundaydı, yaşıyor.

Nitekim, 28 Şubat’ta orduya selam duran gazetecilerin bir bölümü, ya ordunun siyasetteki rolünü sorgular hale geldi ya da doğal yollardan tasfiye oldu.

Ancak, 28 Şubat’ta manşeti “paşadan” alan yayın yönetmeni zihniyetinin, bir yerlerde hala pusuda beklediğini de kabul etmek gerekiyor.

Bunun en önemli örneğini, Ergenekon davası sürecinde gördük. Mesela gazetecilerin büyük bir bölümü, bu davayı vesayet rejiminden kurtulma olarak değerlendirirken, bir bölümü siyasi iktidarın Cumhuriyet değerleri ile hesaplaşması olarak görmeye devam etti.

Medyadaki bu ikili yapıda cereyan eden tartışma, henüz ideolojik bir düzlemde devam ediyor. Bir gün, medyadaki bu yapı gerçek anlamda demokratik bir tartışmaya kapı aralarsa, “çoğulcu” medya anlayışının yolu açılmış da olacaktır.

Esasen medyanın ihtiyacı olan şey, vesayetçi anlayıştan ve toplum mühendisliği edasından kurtularak halka doğru, tarafsız ve nitelikli haber vermeyi ilke edinen bir gazetecilik fonksiyonunu idrak etmesidir.

Medyanın serencamı, elbette sadece “vesayet” ve karşı duruşlardan ibaret değildir.

Türkiye’deki yakıcı iktidar mücadelesi, medyadaki tarafların farklı kutuplarda konumlanmasına yol açmaktadır. Öyle ki, belli kriz anlarında, klasik medya ezberiyle hareket eden gazeteciler, yazarlar, “vesayet” döneminden devraldıkları bir dile yaslanarak, keskin kutuplara savrulabilmektedirler.

Mesela, Suriye’nin Türk uçağına saldırmasıyla ülkede oluşan hava ve yeni durum, medyadaki savaş yanlısı ve eli baltalı gazetecileri de ortaya çıkardı.

Her ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de “vuralım-kıralım” diyen “savaş yanlısı” marjinal ve çılgın grupların olması doğaldır. Doğal olmayan, bu savaş çığırtkanlığını yapanların bizzat liberal- demokrat gazeteciler olmasıdır.

Daha da önemlisi, vesayete karşı olduğunu söyleyen, zaman zaman “paşasının başbakanı” şeklindeki ifadelerle bizzat başbakanı suçlayarak memlekete “demokrasi satan” kimi liberal demokrat yazarların, bir anda savaş yanlısı olmasıdır.

Bilelim ki, savaş istemenin anlamı, aynı zamanda siyasal aklın geri plana çekilerek, askerin ön plana çıkmasıdır.

Biliyorum aklınız karıştı. Hem demokrat olduğunuzu iddia edeceksiniz, askeri vesayete karşı çıkacaksınız, hem de savaş yanlısı olacaksınız.

Doğrusu, böylesine iki zıt anlayışın aynı zihin yapısında nasıl barınabildiğini ben izah etmekte güçlük çekiyorum. Sanırım, psikologlar bu durumu daha kolay izah edeceklerdir.

Suriye krizi dolayısıyla da görülmüştür ki, maalesef Türkiye’deki medya ve bazı gazetecilerin zihinsel yapısı, henüz demokratik bir hukuk devletinde olması gerektiği varsayılan ve demokrasinin daha sağlıklı işlemesini temin eden bir yapıya sahip değil.

Aksine medya, belli ideolojik taraflara cephane taşıdığı oranda değerli görülüyor.

İşte Türkiye’de medyanın nevi şahsına münhasırlığı tam da buradan kaynaklanıyor. Hala bu ülkede, hem demokrat hem de savaş çığırtkanlığı yapan gazeteciler müşteri bulabiliyor.

İnanıyorum ki, Türkiye darbelerle anılan yaralı demokrasi geçmişinden uzaklaştıkça, Türk medyası da “eski Türkiye”den devraldığı hastalıklı zihinsel mirastan kurtulmayı başaracaktır.

Mehmet OCAKTAN / STAR GAZETESİ
·        TEKNİK YAPI DELUXİA DRAGOS’TA KAMPANYA! 72 AY SIFIR FAİZ!

·        VİAGREEN ANKARA’DA METREKARESİ 3 BİN 500 LİRAYA!

·        DURUPARK PENDİK’TE 102 BİN LİRAYA! HAZİRAN 2014’TE TESLİM!

·        TOKİ MAMAK’TA 4 BİN TL PEŞİNATLA! 217 TL TAKSİTLE!

·        YENİTTK KAFALARI DAHA ÇOK KARIŞTIRACAK!

·        KONUT KREDİSİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

·        SİVASPARK CİTY AVM İCRADAN SATIŞA KONDU!

·        KENTSELDÖNÜŞÜM İÇİN FLAŞ AÇIKLAMALAR !

·        MAXİMOON ÇARŞI’DA METEREKARE FİYATLARI 3 BİN
         LİRADAN  BAŞLIYOR !

·        MARMARA CONCEPT’TE KONUT FİYATLARI 70 BİN LİRADAN BAŞLIYOR!

·        İZ TOWER KARTAL’DAUÇACAK !
 
·        REFERANS BAKIRKÖY’DE FİYATLAR 220 BİN LİRADAN !
 
·        ARİSPARK RESİDENCE’TA 24 AY 0 FAİZLİ KONUT !
 
·        NOVATRİUM RESİDENCE’TA KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMA

·        YEŞİL GYO YATIRIM YAPILABİLİR KREDİ NOTUNU ALARAK,
         GYO’LARARASINDA BİR   İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ.