Polemik & Kulis
03 Oca 2021 17:07 Son Güncelleme: 04 Oca 2021 14:42

CNN Türk muhabirinden ‘fırıncı’ açıklaması! "Tecrübesizliğin faturasını ödedim"

CNN Türk canlı yayınında bir fırıncıyla yapılan röportaj sosyal medyaya damga vurmuştu.

Google Haberlere Abone ol

Canlı yayında İstanbul'da bir fırıncıyla yaptığı röportajda mikrofonu çekmesiyle sosyal medyada gündem olan CNN Türk muhabiri Mücahit Topçu’dan konuyla ilgili açıklama ve özür metni geldi. Topçu, yayındaki olayın tecrübesizliğinden kaynaklandığını ifade ederek, “Söz konusu röportajı fırıncının söyledikleri nedeniyle kesmedim” dedi.

İstanbul'da bir fırına giren ve yayın yapan CNN Türk muhabiri, fırıncıya “İşler iyi, değil mi?” diye sordu. Fırıncının zamlardan şikayet ederek “Mayalar 110 lira olmuş, vatandaş işin içinden çıkamıyor. Dolayısıyla halkımızdan şunu bekliyoruz, vatandaşımızdan, devletimizden şunu bekliyoruz” ifadesini kullanmasının ardından muhabir mikrofonu geri çekerek “Teşekkür ediyoruz” dedi.

Canlı yayınındaki röportaj sosyal medyayada eleştiri konusu oldu. CNN Türk muhabiri Mücahit Topçu’dan söz konusu röportajla ilgili açıklama ve özür metni geldi.

Topçu, yayındaki olayın tecrübesizliğinden kaynaklandığını ifade ederek, röportajı fırıncının söyledikleri nedeniyle kesmediğini söyledi. Topçu şunları kaydetti:

“Söz konusu röportajı fırıncının söyledikleri nedeniyle kesmedim. İtiraf etmek gerekirse o sırada fırıncının ne söylediğine de canlı yayın heyecanıyla çok dikkat etmedim. Çünkü bana verilen 2-3 dakikalık bir canlı yayın süresi vardı. Ben o süreyi aştığımı düşünerek bir an önce yayını bitirip sözü stüdyoya bırakmak istedim. Ancak gerçekten büyük bir hata yaptım.”

CNN Türk muhabiri paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Yaklaşık son 2 gündür, yaptığım, daha doğrusu yapamadığım bir canlı yayın röportajı üzerinden şahsım ve CNN TÜRK hedef alınmaktadır. Bu süre boyunca çok ağır küfür ve hakaretlere maruz kaldım. Konuştuğum fırıncı zamdan bahsettiği için röportajı kestiğim iddia edildi. Oysa bunun gerçekle ilgisi yoktu. Bu yazıyı hem gerçeği anlatmak ve hem de üzdüğüm herkesten özür dilemek için kaleme almaya karar verdim. Söz konusu röportajı fırıncının söyledikleri nedeniyle kesmedim. İtiraf etmek gerekirse o sırada fırıncının ne söylediğine de canlı yayın heyecanıyla çok dikkat etmedim. Çünkü bana verilen 2-3 dakikalık bir canlı yayın süresi vardı. Ben o süreyi aştığımı düşünerek bir an önce yayını bitirip sözü stüdyoya bırakmak istedim. Ancak gerçekten büyük bir hata yaptım. Açıkçası yeterince tecrübeli olmayışımın faturasını ödedim. Benim için basit sandığım bir canlı yayındı. Ancak basit sandığım bir yayının bu denli farklı anlamlar yüklenerek şahsıma ve çalıştığım kanala yönelik böylesine büyük bir olay haline gelebileceği hiç aklıma gelmemişti. Gerçekten çok üzgünüm. Yöneticilerim de röportajı neden kestiğimi sorduklarında onlara da verecek bir cevap bulamadım. Sadece mahcup oldum. Tecrübesizliğim nedeniyle böyle bir olay yaşandığını söyleyip özür diledim. Onların anlayışına sığındım ve hala sığınıyorum. Ancak özellikle de çeşitli gazete ve internet sitelerinde görev yapan meslek büyüklerimin benim gibi genç bir gazeteciyi bu denli acımasızca hedef almaları beni çok derinden yaraladı. Her türlü eleştiriyi kabul etmeye hazırım. Ancak genç bir gazeteciyi sırf tecrübesizliği nedeniyle yaptığı bir hata yüzünden bu şekilde infaz etmek ve hedefe koymak ne kadar doğru, bunu kamuoyunun ve meslek büyüklerimin takdirine sunmak isterim. Hatamı kabul ediyor ve edindiğim bu tecrübeyle mesleğimi daha iyi bir şekilde sürdürmek istiyorum. Bundan sonraki meslek yaşantımda çok daha dikkatli olacağım. Sırf tecrübe eksikliğim nedeniyle yaşanan bu olaylar nedeniyle tüm kamuoyu ve yöneticilerimden özür diliyorum.