Medya
29 Mayıs 2023 18:25 Son Güncelleme: 29 Mayıs 2023 18:35

Ciner Medya Grubu satılıyor mu? Habertürk’ten flaş açıklama

Eski Bloomberg HT yöneticisi gazeteci Ali Çağatay, medya dünyasıyla ilgili önemli bir iddiayı ortaya attı. Çağatay, Ciner Medya'nın Cengiz Holding'e satılacağını iddia etti. Bu iddialara ise HaberTürk'ten flaş bir açıklama geldi.

Bloomberg HT’nin eski yöneticilerinden gazeteci Ali Çağatay; Turgay Ciner'in sahibi olduğu Ciner Medya'yı satacağını ve satış için Cengiz Holding'in sahibi Mehmet Cengiz ile görüşmelere başladığını iddia etti. Ciner Medya'ya bağlı olan HaberTürk iddiayı yalanladı. 

Gazeteci Ali Çağatay, Twitter hesabından başta Tosyalı grubunun da masada olduğunu daha sonraki paylaşımında düzelterek, şu ifadeleri kullandı: 

"Flash! Flash! Flash!

Türkiye’nin en büyük medya gruplarından Ciner Medya satış için masada.

Turgay Ciner’e ait; Habertürk, Show TV, Bloomberg HT ve diğer medya organları el değiştiriyor.

Mehmet Cengiz (Cengiz Holding) ve Fuat Tosyalı (Tosyalı Grubu), Ciner’le görüşmelere başladı"

TOSYALI GRUBU İDDİAYI YALANLADI

Medyada, Tosyalı grubunun da satış için adının geçmesi üzerine Tosyalı Holding'den yazılı açıklama yapılarak iddialar yalanlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bugün sosyal paylaşım sitesinden alıntılanarak yapılan Ciner Medya’nın satışına yönelik haberde kurumumuz Tosyalı Holding ile ilgili olarak aktarılan bilgi tamamen gerçek dışı olup, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bu açıklamayı paylaşma gereği duyduk. Tosyalı Holding olarak 3 kıtada sayıları 40’u bulan tesis ve yaklaşık 15.000 çalışanımızla, yıllık 10 milyon tona yaklaşan demir-çelik üretimi gerçekleştiren, sadece ülkemizin değil dünyanın da sayılı demir çelik güçlerinden biriyiz. Tosyalı Holding demir-çelik sektör dışında sadece ülkemiz için katma değer yaratacak stratejik sanayi ve teknoloji odaklı sektörleri radarına almış olup medya bu sektörler arasında yer almamaktadır. Söz konusu paylaşımda ifade edilen hiçbir kişi ve kurumla temasımız olmayıp; Tosyalı Holding’in Ciner Medya Grubu’nu satın almak gibi bir planı kesinlikle bulunmamaktadır. Tosyalı Holding olarak söz konusu paylaşımdaki tamamen gerçek dışı bu içeriğin düzeltilmesini önemle rica ederiz."

FATİH ALTAYLI AYRILMIŞTI

Habertürk, Show TV, Bloomberg HT gibi öne çıkan medya organlarının bağlı olduğu Ciner Medya'nın satılacağına ilişkin iddialar, kurucuları arasında olan Fatih Altaylı'nın da ayrılmasıyla güçlenmişti. 

Altaylı, gazetedeki son yazısında, Turgay Ciner için, "Türk medyası, gazetecilik çökerken, Allah var benim ayakta durmama, hatta gazeteci olarak yeniden ayağa kalkmama destek oldu. Muhtemelen bedelini de ödedi. Ve Türkiye yeni bir dönemece girerken, dost dediğim birine daha fazla dert olmamam gerek herhalde." ifadelerini kullanmıştı. 

HABERTÜRK'TEN YALANLAMA: ASILSIZ VE GERÇEK DIŞI İDDİA

HaberTürk'ten yapılan açıklamada, iddia yalanlanarak, "Bir sosyal medya hesabından paylaşılan Ciner Yayın Holding'e ait Habertürk, Show TV, Bloomberg HT kanallarının bazı gruplarla satışı için masada olduğu şeklindeki iddia asılsızdır. Gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi.