Polemik & Kulis
27 Mar 2019 10:22 Son Güncelleme: 27 Mar 2019 11:08

Binali Yıldırım istedi, Hürriyet söyleşiyi değiştirdi!

AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Özkök'e yaptığı açıklamaların bir bölümü söyleşi yayımlandıktan kısa süre sonra değiştirildi.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Özkök’e açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın mülakatta söylediği “İstanbul’dan daha çok vergi almamız gerekir” sözleri Hürriyet internet sitesindeki haberden çıkarıldı.

Ertuğrul Özkök’e konuşan Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın mülakatın ilk halinde “Bunları yapabilmek için İstanbul’dan daha çok vergi almamız gerekir. Daha çok vergi alındıkça ülke kalkınacak, İstanbul kalkınacak. Yani hepsi birbiriyle zincirleme reaksiyon gibi” dediği yazılmıştı.

Ancak Hürriyet’in internet sitesindeki haberde yer alan bu ifadeler şöyle değiştirildi: “Türkiye’deki vergilerin yüzde 49’unu toplayan İstanbul, bu vergilerden yüzde 10’un altında pay alıyor. İstanbul’un toplanan vergiden aldığı gelir payının artması lazım.”

Konuyla ilgili Binali Yıldırım İletişim Ofisi, Twitter üzerinden bir açıklama yaptı:

Özkök de düzeltti

Daha sonra Ertuğrul Özkök gazetenin internet sitesinde bir açıklama yaptı. “Binali Yıldırım’la ilgili yazımın İstanbul vergileri ile ilgili bölümü kısaltılırken sanki, ‘İstanbullu’dan daha fazla vergi alınacakmış’ gibi bir anlam çıkmış” diyen Özkök şöyle devam etti:

“Yıldırım’ın o bölümdeki sözleri şöyleydi:

İstanbul’un milli gelirdeki payını 242 milyar dolardan 300 milyar dolara çıkarırken, Avrupa’nın 10’uncu büyük ekonomisi olacak. 500 binden fazla istihdam doğacak, ihracat 78 milyar dolardan 125 milyar dolara çıkacak. Şehirde taksiciden küçük esnafa herkesin geliri artacak. Şehir ekonomisi büyüdükçe, gelirleri ve dolayısıyla İstanbul’da topladığımız verginin miktarı da artacak. Türkiye’de vergilerin yüzde 49’unu toplayan İstanbul, bu vergilerden yüzde 10 pay alıyor. İstanbul’un vergiden aldığı payının da artması lazım.”