Polemik & Kulis
28 Nis 2020 13:44 Son Güncelleme: 28 Nis 2020 14:37

Bahçeli'nin danışmanı ile Habertürk yazarı birbirine girdi

Habertürk yazarı Sevilay Yılman ile MHP’nin yayın organı Türkgün gazetesi yazarı Yıldıray Çiçek sosyal medyada tartıştı.

İBB tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel olarak hazırlanan ve çocuklara gönderilen paketlerde yer alan “Cumhuriyet ve Demokrasi” adlı broşür tartışmalara yol açtı.

“Demokrasi için ‘sandık’ şarttır ama yeterli değildir” ifadesinin yer aldığı broşürdeki bir çizimde İslâmiyet hoca, Hristiyanlık rahip, Yahudilik de hahamla resmedildi. Aynı çizimde bir Alevi dedesine de yer verilerek çocuklara Alevilik bir ‘din’ gibi gösterildi.

Tartışılan görsele sosyal medyada büyük tepki gösterildi. Yapılan yorumlarda İBB ayrımcılığı körüklemekle suçlandı.

Tartışma üzerine Habertürk yazarı Sevilay Yılman, “Bir Alevi, Alevi dedesi ile imamın yan yana resmedilmesinden asla gocunmaz!” başlıklı yazı kaleme aldı. Sevilay Yılman, sosyal medyada yazısını “Bir Alevi dedesi ile imamın yan yana resmedilmesinden gocunanlar... Alevi inancını yok sayan, reddeden ve dahası cemevlerinin Alevi inançlı yurttaşların bir ibadet merkezi olarak kabul edilmesinden rahatsızlık duyanlardır! Asıl sorun da zaten budur!” mesajıyla paylaştı.

İşte o mesaj:

MHP’nin yayın organı Türkgün gazetesi yazarı Yıldıray Çiçek ise Sevilay Yılman’a “Alevilerin bir gazete çıkarması ve bunu duyurması sana göre yanlış olurken, din temsilcilerinin yanına Alevi dedesinin konulup, Aleviliğin ayrı bir din algısı yaratılmasını nasıl masumlaştırıyorsun?” diye tepki gösterdi.

İşte o mesaj:

“SİZE Mİ KALDI ALEVİLERE İMAMOĞLU BÖLÜCÜLÜK YAPIYOR DİYE AKIL VERMEK!”

Sevilay Yılman da Yıldıray Çiçek’e şöyle karşılık verdi:

“Bir kere o kullandığınız görsel yalan! Aslı bu değil ama bunu bile bile yalan görselle algı için çekinmeden kullanıyorsunuz!

2, size ne! Size mi kaldı Alevilere #imamoğlu bölücülük yapıyor diye akıl vermek! Açıkca desenize Alevi dedenin o karede yer almasını içimize sindiremiyoruz

Katlanamadığınız şey imamla dedenin yan yana olması! Yoksa umurunuz değil Alevilik inancı ya da Alevilerin ne düşündüğü filan! Çok incesiniz madem bu konuda milyonlarca müslüman insanın benim de ibadethanem Cemevi’dir inancına saygı göstermiyorsunuz!

Asıl bölücülük, ayrımcılık tam da sizin bu yaptığınızdır! Alevi Dede’nin o karede özellikle de imamın olduğu bir karede olması kimi ya da kimleri rahatsız ediyor ve gocunuyorlarsa ayrımcılığı da onlar yapıyordur!

Ve son olarak bir daha söylüyorum! Alevilerin sizin aklınıza falan hiç ihtiyacı yoktur! Hakikate göbekten bağlı tüm Aleviler kimin ne niyette ve ne amaçta, kimin ayrıştırıcı ya da ötekileştirici olduğunu herkesten daha iyi bilir! Çünkü emin olun bütün duyuları dört dörtlük çalışır.”

İşte o mesajlar:

Yıldıray Çiçek, Alevilere düşman olmadığı belirtip şunları yazdı:

 “Bu yazımda Alevilere düşmanlık, Alevileri yok sayma nerede? Cemevlerinden terörist leşi kaldırılmasını engelleyelim dedim. Terörist Demirtaş aşığı İmamoğlu’nun her yaptığının şüpheli olduğunu izah ettim. Alevi sıfatından asıl sizin rahatsız olduğunuzu yazmışım! Biz, merhum şairimiz Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun yazdığı sanatçımız Osman Öztunç’un söylediği bu inançla büyüdük Bölücülere karıştırma bizi.”

İşte o mesajlar: