Medya Günlüğü
25 Haz 2020 10:46 Son Güncelleme: 25 Haz 2020 11:38

Ahmet Hakan'dan İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e üç tavsiye

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer' e tavsiyede bulunan Ahmet Hakan, "Ağzınızdan çıkan her kelimenin didikleneceğini bilerek konuşmalısınız. “Acaba mı?” dedirtmemeye özen göstermelisiniz. " dedi.

Ahmet Hakan'dan İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e üç tavsiye

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer geçtiğimiz günlerde turizmciler ve akademisyenlerle yapılan online toplantıda İzmir’e özel para ve bayrak konusunu şöyle dile getirmişti:

“Şimdi aslında şöyle bir şey söylemek isterim; bir akademisyen hocamız İzmir bayrağıyla ilgili bir çalışma yaptı ve çalışma çok ilginç bir sonuç ortaya çıkardı. 1800’lerde hatta biraz daha öncesinden itibaren İzmir’in bir bayrağı olmuş yeşil-beyaz çizgili bir bayrak. Kentlerin bayrakları varmış o dönem ama çok az sayıda kentin bayrağı varmış.

BAYRAKLI KENT

İzmir de dünyadaki bayraklı kentlerden biriymiş. Biz tabii büyük bir heyecanla dinledik, sonra hoca bunu bir akademik makale haline getirdi. Daha basmadık, yakında basacağız. Fakat bunu şunun için anlattım. Benim aklımda bir ‘İzmir parası’ çıkarmak vardı, hatta buna İZCOIN diye bir isim de koymuştum. Sonra bu bayrak da çıkınca arkadaşlar beni uyardılar. Dediler ki, ‘Senin bir eyalet kurma çaban olduğu anlaşılır, sonuçta İzmir’i memleketten koparacak bir çalışma olarak algılanır. Duralım, bunun ismini değiştirelim’ dediler.”

TUNÇ SOYER'E ÜÇ TAVSİYE

Soyer'in bu açıklamaları gündeme bomba gibi düştü. Açıklamalar, bazı medya organlarında “CHP’li Soyer’in Bölücülük Planı”, “Tunç Soyer, bayrak yapıp para bastıracakmış”, CHP’li İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer özerklik istedi”, CHP’li Tunç Soyer’den İzmir’e skandal özerklik talebi!”, başlıklarıyla verildi.

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da bugünkü köşe yazısında Soyer'in atıf yaptığı makaleyi okuduğunu belirterek üç tavsiyede bulundu.

İşte Hakan'ın bugünkü yazısından ilgili bölüm:

TÜRK Tarih Vakfı Başkanı Prof. Mehmet Ö. Alkan, ‘Toplumsal Tarih’ dergisinde, gündelik politikalara ve polemiklere asla alet edilemeyecek türde akademik mi akademik bir makale yazmış. Makalenin başlığı: ‘Tarihte Bayrağı Olan Nadir Şehir: İzmir’.

*

Makaleyi baştan sona okudum: Bugün kullandığımız anlamda “bayrak” kavramının ortaya çıkmadığı dönemlerde, taaa 1600’lü yıllarda ortaya çıkan bir realiteden söz ediyor tarihçi Alkan... 

*

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in atıf yaptığı makale işte bu makale...

*

Bu olaydan yola çıkarak...

Tunç Soyer’e üç tavsiyem var:

*

TAVSİYE BİR: “Bayrak” meselesi, önemli bir meseledir. Bölücülük şiarıyla terör faaliyetlerinin yürütüldüğü bir ortamda şaka yollu da olsa “ayrı bayrak” falan demeden önce bin kez düşünseniz iyi edersiniz.

*

TAVSİYE İKİ: Siz artık çok önemli bir makamdasınız. Ağzınızdan çıkan her kelimenin didikleneceğini bilerek konuşmalısınız. “Acaba mı?” dedirtmemeye özen göstermelisiniz. Dikkat yani... Aşırı dikkat.

*

TAVSİYE ÜÇ: “Öyle demedim, böyle dedim” şeklinde izahlara yönelmek, bir siyasetçi açısından iyi bir durum değildir. “Öyle demedim, böyle dedim” diye uzun izahlara ihtiyaç duyuracak bir yaklaşımdan kaçınmalısınız.