Medya
31 Mayıs 2021 07:33 Son Güncelleme: 31 Mayıs 2021 08:18

Ahmet Hakan'dan Atatürk'e lanet okuyan imama tepki: Atatürk’e dil uzatmadan olmuyor mu bu işler?

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Ayasofya'nın müzeye çevrildiği döneme işaret ederek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e atfen "zalim ve kafir" diyen imam Mustafa Demirkıran'a tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı ve Ayasofya'da gerçekleşen programda imam Mustafa Demirkan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuyup, "zalim ve kafir" ifadelerini kullanmıştı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan bu imama "Atatürk’e dil uzatmadan olmuyor mu bu işler?" diyerek tepki gösterdi.

"Atatürk'e saygı duyan insanları incitmeyin" diyen Hakan, "Ayasofya’nın ibadete açılışını... Atatürk’e gönderme yapmadan... Atatürk’e hakaret etmeden... Atatürk’e dil uzatmadan... İfade etmek mümkün değil mi? Hiçbir şeyi dikkate almıyorsanız, bari... Hem Atatürk’e derin bir saygı duyan... Hem de Ayasofya’nın ibadete açılışından memnun olan... İnsanlarımızı dikkate alın. Onları incitmeyin." ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün verdiği kurtuluş mücadelesi sayesinde bugün camilerden ezan okunduğuna dikkat çeken Hakan, "Hep söyledim, yine söylüyorum: Hem Atatürk’e derin bir minnet duymak hem de Ayasofya’nın ibadete açılmasından memnun olmak mümkündür. Bu iki anlayışı birbirine düşürmeye çalışmak, ancak fitnecilerin ve bozguncuların yapacağı bir iştir. Ne yapmış Atatürk? Silah arkadaşlarıyla birlikte düşmana karşı soylu bir direniş gerçekleştirmiş. Bugün ezanlar okunuyorsa... Camilerimiz açıksa... İbadetlerimizi yapıyorsak... Bunda Atatürk’ün verdiği kurtuluş mücadelesinin hiç mi payı yoktur?" görüşünü savundu.

Hakan'ın yazısının devamı şöyle:

"Ayasofya’da dua ederken Atatürk’e gönderme yapan o hocaya şu iki soruyu sormak lazım:

*

- BİR: Atatürk’ün önderlik ettiği o şanlı mücadele hakkında ne düşünüyor acaba?

*

- İKİ: O şanlı mücadelenin camilere etkisi hakkında ne düşünüyor acaba?

*

Atatürk, camilerde lanet okunacak bir şahsiyet değildir.

Hayırla yâd edilecek bir şahsiyettir.

*

Hayırla yâd etmesini bilmeyenlerin yapması gereken ise şudur:

Susmak.

*

Çünkü “Ya hayır konuş ya da sus” der bizim öğreti."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN