Medya Günlüğü
03 Ara 2020 12:36 Son Güncelleme: 03 Ara 2020 14:33

Abdurrahman Dilipak kendi sağlık reçetesini yazdı!

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısında beslenme alışkanlıklarını ve sağlığını nasıl koruduğuna ilişkin bilgiler paylaştı.

Google Haberlere Abone ol

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Bu süreçte bağışıklık sistemini ayakta tutmak büyük önem taşıyor. Vücudun yenilenmesi ve düzgün çalışması için gerekli olan enerjinin sırrı da dengeli beslenmede yatıyor.

Bugün  “Ben sağlığımı nasıl koruyorum” başlıklı bir yazı kaleme alan Akit yazarı Abdurrahman Dilipak "Yılda birkaç defa hacamat olmaya özen gösteriyorum, sülük de vurduruyorum. Sabah kalkınca, mesela birkaç damla ağzıma çay ağacı yağı ve karanfil yağı alıyorum. Sonra gece boyu bir bardak suda bekletilmiş ceviz, sirkeli, limonlu bal şerbeti içiyorum." diyerek sağlıklı bir yaşam için neler yaptığını okurlarıyla paylaştı. Dilipak, “Ne yazık ki, yasal engeller sebebi ile böyle bir zamanda en çok ihtiyacımız olan kenevirden uzağız” diye yazdı.

Dilipak, bugünkü köşe yazısında genel olarak beslenme şeklini yazdı:

Sabah kalkınca, mesela birkaç damla ağzıma çay ağacı yağı ve karanfil yağı alıyorum. Sonra gece boyu bir bardak suda bekletilmiş ceviz, sirkeli, limonlu bal şerbeti içiyorum. Bu arada bir küçük fincan, limon suyunda bekletilmiş ezilmiş sarımsak içiyorum. Doğranmış ve zeytinyağında bekletilmiş bir incir ve zeytinyağına damlatılmış D vitamini alıyorum. Yine zeytinyağında bekletilmiş kekik zahterimiz var sabah kahvaltısında. Zeytin yaprağı çayımız Osmaniye’den geliyor. Kekik, Adıyaman ve Denizli’den. Ümmüdiye, çörek otu, kekik yağı, birkaç antiviral yağın zeytinyağda tutulan ve sprey şeklinde kullanılan gıda destek ürününü sıkıyorum boğazıma. Dışarı çıkarken Hekimzade’nin “Hekvir” diye anti viral bir jel şeklinde ağızda patlatılan bir gıda takviyesi var. Prof. Dr. Abdullah Çoban’ın başka bir gıda takviyesi de her zaman elimin altında. Mesela hemen her gün, bir avuç tuzsuz, kavrulmamış kabak çekirdeği yerim. Akşam yatarken zerdaçallı, polenli bir bardak kefir. Ara ara kimyon tohumu çayı, zencefil, limon, soğan, sarımsak, brokili, kelle paça, domates, havuç ve limon/maydonoz kürü, temr hindi, menengiç hep aklımızda. Ne yazık ki, yasal engeller sebebi ile böyle bir zamanda en çok ihtiyacımız olan kenevirden uzağız.

Akit yazarı ayrıca “Mesela yılda birkaç defa hacamat olmaya özen gösteriyorum. Sülük de vurduruyorum” dedi.