Medya Günlüğü
17 Ara 2019 09:24 Son Güncelleme: 17 Ara 2019 15:03

Abdulkadir Selvi son kulisi aktardı: "En çok Babacan ile Davutoğlu sevindi"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi Erdoğan'ın muhalefetin erken seçim çağrılarına ilişkin "Bizim seçimimiz 2023 Haziran'dır. Bundan sapmamız söz konusu değildir" sözlerine en çok Davutoğlu ve Babacan'ın sevindiğini ileri sürdü.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, son günlerde sıkça konuşulan erken seçim tartışmalarına son noktayı koymuştu.

Erdoğan, "Bizim seçimimiz 2023 Haziran'dır. Sapmamız söz konusu değildir. Açıklanan tarihlerde seçim yapmasını birilerine öğreteceğiz. Hazırlıklarımızı 2013'e yönelik yapıyoruz" demişti.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de, bugünkü yazısında son günlerde sıkça konuşulan erken seçim iddialarını köşesine taşıdı. Erken seçim tartışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Selvi, "Siyasi kulisleri izliyorum ama ben bu yönde bir hazırlık olduğunu hissetmedim" dedi. 

Erken seçim olmayacağı yönündeki görüşünü bildiren Selvi, "Erdoğan’ın “Erken seçim yok” açıklamasının en çok Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan'ın sevindirdiğini yazdı. 

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, erken seçimle ilgili bir soru üzerine önemli açıklamalar yaptı. “Bizim seçimimiz 2023 Haziran’dır. Bizim bundan sapmamız söz konusu değildir” dedi.

Peki erken seçim işi nereden çıktı?

Hadi bir soru daha... İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan partileri için gerekirse 20 milletvekilini vereceğini neden söyleme gereği duydu?

Ankara kulislerinde bir süredir, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu partileri seçime girmeye hak kazanmadan Erdoğan baskın seçime gidecek diye bir söylenti dolaşıyordu. Ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir planı, ne de AK Parti’nin bu yönde bir hazırlığı vardı ama erken seçim konusu konuşuluyordu. Daha önce erken seçim ihtimalini hem CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na, hem de İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e sormuştum. İki lider, “Biz erken seçim talep etmeyeceğiz. Ama iktidarın 2023’e kalmadan seçime gideceğine inanıyoruz” demişlerdi. Kılıçdaroğlu ve Akşener’in tezleri, iktidarın başarısız olacağı, 2023’e kadar dayanamayacağı yönündeydi.

 Siyasi kulisleri izliyorum ama ben bu yönde bir hazırlık olduğunu hissetmemiştim. Zaten Erdoğan da erken seçim işine son noktayı koydu. Tabii şimdilik. Çünkü burası Türkiye... Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına en çok sevinenlerin Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan olduğu kesin ama bütçe görüşmeleri nedeniyle dün Meclis’teydim. Erdoğan’ın “Erken seçim yok” açıklaması hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinin yüreğine su serpmiş gözüküyordu. Rahatlamışlardı.