Medya
21 Mayıs 2021 23:28 Son Güncelleme: 21 Mayıs 2021 23:50

Türkiye gündemini sarstı! O muhabiri Anadolu Ajansı'na kim almıştı?

Türkiye gündemini bir anda değiştiren Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan’ın kim olduğu ve ne zaman AA’ya girdiği merak konusu oldu…

Bakan Varank ile Pakdemirli’ye sorduğu Süleyman Soylu sorusu nedeniyle gündeme bomba gibi düşen AA muhabiri Musab Turan’ın Anadolu Ajansı’na Kemal Öztürk’ün AA Genel Müdürlüğü döneminde girdiği ve ailesinin FETÖ ile iltisaklı olduğu öğrenildi.

AİLESİ FETÖ BAĞLANTILI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ortak basın toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilgili soru sorarak gündemi altüst eden Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan'ın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olduğu iddia edildi.

Musab Turan’ın polis olan ağabeyi T.T’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği, ablası B.U’nun da ihraç edilen FETÖ’cülere ATM üzerinden kartsız para gönderdiği öne sürüldü.

KEMAL ÖZTÜRK DÖNEMİNDE AA’YA GİRDİ

Kemal Öztürk’ün AA Genel Müdürü olduğu dönemde açılan Anadolu Ajansı Haber Akademisi'ni 2011-2012 yıllarında bitirerek AA bünyesine katılan Musab Turan, 9 yılı aşkın bir süredir AA’da görev yaptı.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA KİTABINI TANITMIŞ

Ayrıca Musab Kaya’nın, "İnovasyon" adında bir kitap da yayınladığı öğrenildi.

FOX TV’de Çalar Saat programının sunucusu İsmail Küçükkaya’nın, Musab Turan'ın kitabının tanıtımını, "Benim genç, başarılı bir meslektaşım" diyerek yaptığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü'ndeki programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıyı takip eden Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan, her iki bakana sorduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sorusu gündem oldu.

Yayımladığı videolarla Süleyman Soylu'yu hedef alan Sedat Peker ile ilgili sorular soran gazeteci Musab Turan, "Son günlerde gündemi meşgul eden konular var. Narkobürokrasiyle ilgili iddialar ülkemizi uluslararası arenada zora soktu mu? Hükümetin buna ilişkin bir planı var mı? Ve de 19 yıllık bir toplum hareketi olarak başlayan milletin teveccühünü kazanan AK Parti, ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu'dan daha mı küçük? Buna ilişkin çarşıda, pazarda, metrobüste çocuklar herkes bunu konuşuyor ama sayın bakanlarımız buna ilişkin tek kelime etmiyor. Sayın Pakdemirli bakanımıza sorum da Sayın Soylu kabine toplantısında buna ilişkin bir açıklama yaptı mı, savunma yaptı mı? Açıklaması sizi tatmin etti mi? Sayın Bakanım, üç buçuk yaşındaki oğlumun yüzüne bakarken bu maskeli balodan dolayı utanıyorum. Sizin çocuklarınız yok mu?” ifadelerini kullandı.

BAKAN VARANK: "SEN ŞOV YAPMAK İSTEMİŞSİN..."

AA muhabirinin salonu buz kestiren sorusu karşısında sakin bir tavır sergileyen Bakan Varank şöyle konuştu:

“Sen maskeli balo yapıyorsun. Üç buçuk yaşındaki bir çocuğu bu kadar siyasi konularla ilişkili... Sen şov yapmak istemişsin ben cevabını vereyim. AK Parti iktidarının en büyük özelliği Türkiye'de her türlü illegal yapıyla mücadele ederek 19 yılda iktidarını sağlamlaştırmasıdır. Bizim illegaliteyle herhangi bir kanunsuz yapıyla bir ilişkimiz olması mümkün değil.

Bir takım gayriciddi insanların, yasal olmayan işlere bulaştığı kamuoyunda herkes tarafından bilinen insanların açıklamalarını dikkate alıp, eğer Türkiye Cumhuriyeti devletinin bakanlarının resmi açıklamalarını ciddiye almıyorsanız orada problem var demektir.”

“Bu ifadelerinizi hoş bulmadığımı tekrar söylemek istiyorum. AK Parti'nin illegaliteyle işi olmaz” diyen Varank, “Türkiye'den kaçmış, illegal faaliyet içerisinde olduğunu geçmişten beri kamuoyunun da bildiği bir insanın açıklamalarına göre siyaset yapılmaz. Biz siyasetimizi millete hizmet için yapıyoruz” diye konuştu.

Bakan Varank ile Bakan Pakdemirli'ye yönelttiği sorusunu kayda alan Turan, bunu ilk başta Instagram’dan paylaştı, ardından da sildi.

İşte Musab Turan'ın bakanlara soru sorduğu o videosu:


MUSAB TURAN KİMDİR?

Bakanlara sorduğu sorunun ardından Anadolu Ajansı’ndaki görevine son verilen Musab Turan, 1989’da doğdu. 9 yıldır Anadolu Ajansı’nda ekonomi muhabirliği yapan Musab Turan, teknoloji ve inovasyon alanlarında YouTube ve benzeri platformlarda içerik üretti.

Ekonomi dünyasının tanıdığı muhabirleri arasında yer alan Musab Turan’ın, bugüne kadar birçok yabancı kaynakta makaleleri yayınlandı.