Politika
25 Eyl 2021 00:50 Son Güncelleme: 25 Eyl 2021 00:55

Son anket sonuçlarında AK Parti'ye büyük şok!

Piar Araştırma, Türkiye genelini temsil eden 26 ilde 2405 kişi ile yüz yüze yapılan Eylül ayı seçmen anketinin sonuçlarını açıkladı.

Araştırma şirketi yaptığı açıklamada "Türkiye genelini temsil eden 26 ilde 2405 kişi ile yüz yüze yaptığımız anket çalışmasının güven aralığı %95, hata payı +/- %1,99'dur" diyerek duyurduğu anket sonuçlarında öncekilere göre değişken eğilimler olduğunu vurguladı.

 Anket sonuçlarına göre, AKP 3 Kasım seçimlerinde aldığı yüzde 34'lük oy oranının bile altında ve AKP-MHP seçmeninin sınıfsal aitliklerine göre farklı partilere yönelimleri var.

 Ankette kararsızlar orantısal dağıtılınca iktidar partisinin oyu yüzde 33 seviyesinde çıkıyor.

 Ankete göre, AKP yüzde 30'un MHP ise yüzde 8'in altına doğru bir düşüş eğilimi içerisinde.

 AKP'ye oy vermeyeceğini söyleyen ancak henüz tercih belirtmeyen kararsız seçmenler için anketle ilgili yapılan yorumda da, "saha gözlemlerine göre sosyoekonomik tablonun üst gurubunu oluşturan kesimini CHP, orta gelir grubu ve esnafların ise Deva Partisi'ne oy verme ihtimalleri oldukça yüksek" denildi. Fakat buna karşın İYİ Parti'nin yüzde 14 seviyesinde çıkması dikkat çekti.

 Değerlendirmede, "Kararsız seçmenlerin tercihlerini gizlemesi nedeniyle bu iki partinin asıl oy oranlarının, anket sonuçlarına daha düşük yansıdığını düşünüyoruz" yorumu da yer aldı.

 Ankete göre Cumhurbaşkanlığı seçimi için kararsız olduğunu belirten seçmenlere sorulduğunda da bu seçmenlerin muhalefete daha yakın olduğunu gözleniyor.

 İşte o tablolar: