Politika
02 Nis 2021 07:10 Son Güncelleme: 02 Nis 2021 08:55

Selahattin Demirtaş neden teröre karşı çıkan Gerry Adams gibi olamıyor?

Abdulkadir Selvi, 'üçüncü ittifak' çıkışı yapan Selahattin Demirtaş'ın, İRA terörüne karşı çıkan Sinn Fein lideri Gerry Adams gibi olamamasının nedenini yazdı.

Google Haberlere Abone ol

HDP'nin hapisteki eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın siyasetteki 'üçüncü ittifak' sözleri tartışma yarattı.

Demirtaş, HDP liderliğindeki üçüncü ittifak sözlerinin siyasette karşılık bulduğunu belirten Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "Ama HDP’liler bu öneriden pek memnun kalmadı. Demirtaş’ın, “demokrasi ittifakı” istediğini söylemek zorunda kaldılar." diye yazdı. 

Selvi, yazısında İRA terörüne karşı çıkan Sinn Fein lideri Gerry Adams örneğini vererek "Demirtaş, neden Gerry Adams olamıyor?" sorusunu sordu. Ardından da cevabını verdi...

İşte Abdulkadir Selvi'nin o yazısı...

DEMİRTAŞ, NEDEN GERRY ADAMS OLAMIYOR

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın üçüncü ittifak önerisi siyasette karşılık buldu. Ama HDP’liler bu öneriden pek memnun kalmadı. 

Demirtaş’ın, “demokrasi ittifakı” istediğini söylemek zorunda kaldılar. Selahattin Demirtaş’ın önerileri siyasette karşılık buluyor.

Özellikle HDP tabanını ve Türk solunu etkiliyor. Ama bu durumdan HDP yönetiminin ve Kandil’in memnun olduğunu söylemek mümkün değil.

Demirtaş da Kandil’den ve İmralı’dan rahatsız. Bir ara yeni bir parti projesi geliştirmişti. PKK damgasını taşımayan ve Türk solunu da içine alan yeni bir parti.

Hatta cezaevinde ziyaretine gelen bazı önemli isimlerle de paylaşmıştı. Ancak ne zaman ki Kandil’in haberi oldu, Kandil’in baskısı üzerine Başak Demirtaş alelacele yalanlamak zorunda kaldı. Demirtaş’ın yeni parti konusundaki yaklaşımı sağlıksız değil.

Terör ve şiddet damgasını taşımayan, Kandil ve İmralı vesayeti altında olmayan yeni bir arayışı dillendiriyor. Doğru düşünüyor.

Sırtında PKK damgasını taşıyarak Türkiye partisi olmak mümkün değil. Bu yaklaşım Kürt seçmen ve Türk solunun bir kısmında karşılık bulabilir.

Ama Selahattin Demirtaş’ta eksik olan bir şey var. O da yeterince cesur olmaması. O nedenle İRA terörüne karşı çıkan Sinn Fein lideri gibi bir Gerry Adams olamıyor.