Medya Günlüğü
13 Tem 2017 14:17 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:59

Pensilvanya “Fehmi Koru oradaydı” demişti! Koru'dan cevap gecikmedi!

Abdullah Gül'ün Fehmi Koru ile birlikte Fethullah Gülen'i Pensilvanya'da ziyaret ettiği iddiasına Koru'dan yanıt geldi

Google Haberlere Abone ol
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Fehmi Koru ile birlikte Pensilvanya'da Fethullah Gülen'i ziyaret ettiği iddialarına Koru bir yazı ile yanıt verdi.

Koru, Gül'ün çeşitli vesilelerle Gülen ile görüştüğünü ancak Cumhurbaşkanı seçildikten sonra iddia edildiği gibi kendisi ile birlikte Pensilvanya'ya gidip Gülen'i ziyaret etmediğini açıkladı.

"Abdullah Gül benimle birlikte Pensilvanya'ya Gülen'le görüşmeye gitti mi? başlıklı yazısında, Koru 1996 yılında Bank Asya'nın açılışı sırasında Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tansu Çiller ve Gülen'in birarada görüldüğü bir fotoğrafı paylaştı. Koru, 2002 yılı öncesinde bu tür görüşmelerin olağan olduğunu ancak Gül'ün sonraki yıllarda Gülen ile biraraya gelmediğini yazdı.

Koru'nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

Hani adım geçmese ben de "Herhalde olmuştur" diyeceğim, sonuçta Abdullah Gül bir politikacı, her politikacı gibi o da partisi adına gerekli gördüğü herkesle görüşmüş olabilir.

Ancak benim tanık gösterildiğim olay beni de içine çekiyor: Abdullah Gül ile birlikte Fethullah Gülen'i ziyarete Pensilvanya'ya gitmişiz; onlar öyle sarmaş dolaş olmuşlar ki, ben "Birbirinizi özlemişsiniz" demişim; aradan bunca yıl geçmiş, benim hatırlamadığım bir söz bugün gündeme geliyor.

İyi de, cümle âlemin duyduğu üzere Pensilvanya'ya ben gittim gitmesine de, Abdullah Gül ile birlikte hiç gitmedim ki...

Garip bir olay

En iyisi olayı en başından anlatayım:

Fethullah Gülen ABD'nin npr radyosundan bir muhabire röportaj vermiş; orada kendisini ziyarete gelenleri sayarken bir Ahmet Davutoğlu'nun ve bir de Abdullah Gülün adlarını vermiş.

Ahmet Davutoğlu. daha henüz dışişleri bakanı iken, 2013 yılı eylül ayında (17/25 Aralık'tan önce), Birleşmiş Milletler'in (BM) açılış toplantısına katılmak üzere Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte geldiği New York'tan Pensilvanya'ya kadar gitmişti.

Eşiyle birlikte.

Bu biliniyor zaten. Ben de 2016 yılı nisan ayında çıkan 'Ben Böyle Gördüm: Cemaatin Siyasetle Sınavı'kitabımda bu bilgiye de yer vermiştim.

npr röportajında verilen "Davutoğlu buraya gelmişti”bilgisi doğru.

Peki Abdullah Gül?

Haberi ilk okuduğumda onun adını görünce "Herhalde bir tercüme hatasıdır' diye düşünmüştüm.

Öyle düşünmemin sebebi de şu: Bildiğim kadarıyla, ne 2013 Eylül ayında, New York'ta bulunduğu günlerde, ne de daha önce, 2002 sonrasında, başbakanlık, dışişleri bakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde yaptığı çeşitli ABD ziyaretlerinde, Gül'ün Gülen'le bir karşılaşması olduğundan, ikisinin görüştüğünden haberdar değilim. Böyle bir görüşme olsaydı kulağıma gelirdi; en başta kendisi bunu bana söyleme ihtiyacı duyardı.

Şaşırmam boşuna değil: Abdullah Gülün başbakan, dışişleri bakanı ve cumhurbaşkanı olarak çıktığı pek çok gezisinde -hepsinde değilse bile- çalıştığım gazeteyi temsil ederek bulundum; özellikle de ABD ziyaretlerinin tamamını izlediğimi sanıyorum. Ancak hiçbir gezisinde birlikte Pensilvanya'ya yolumuzu düşürmediğimiz gibi, onun yalnız başına böyle bir özel ziyaret yaptığını işittiğimi de hatırlamıyorum.

Henüz Gülen'in ABD'ye yerleşmediği ve eğitime önem veren yapının henüz 'Cemaat' veya 'Hizmet Hareketi' olarak anıldığı dönemlerde, bir politikacı olarak Gül de kendisiyle görüşmüştür. Bülent Ecevit'in bile görüştüğü biriyle Abdullah Gül neden görüşmesin ki...

Benim hatırladığım bir birliktelikleri var. O birliktelik, birçok başka siyaset adamının da katıldığı Bank Asya'nın (o zamanki adı 'Asya Finans Kurumu'idi) açıldığı gün yapılan törende yaşanmıştı (24 Ekim 1996).

Fotoğrafım, son zamanlarda çok yaygınlaştığı için, sizler de hatırlayabilirsiniz.