Medya Günlüğü
11 Nis 2018 09:28 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:09

Oray Eğin'den 'kontrollü' iddia: Ahmet Hakan Hürriyet'in başına mı geçecek?

Oray Eğin 'Medyada şimdi ne olacak? başlıklı yazısında bomba bir iddia ortaya attı.

Oray Eğin'den 'kontrollü' iddia: Ahmet Hakan Hürriyet'in başına mı geçecek?
Habertürk yazarı Oray Eğin bugünkü köşesinde Hürriyet'te herhangi bir değişiklik ve toplu gönderimler olmayacağını yazdı.

Eğin ayrıca gündeme bomba gibi düşecek bir iddia da ortaya attı. Eğin'e göre Ahmet Hakan, Hürriyet'in başına geçebilir.

Eğin o iddiasını şöyle köşesine taşıdı:

"Hürriyet’in Yayın Yönetmeni Fikret Bila ne yapacak? Çünkü daha önce Demirören Ailesi tarafından Milliyet’in başına getirilmiş, ancak orada öyle bunalmış, o kadar enerjisi tükenmişti ki kaçarcasına Hürriyet’e kapağı atmıştı. Kontrollü bir tahminde bulunayım: Ahmet Hakan sonunda Hürriyet yayın yönetmeni olabilir."

ORAY EĞİN'İN YAZISI

- TASFİYE YOK:
Hürriyet’te şimdilik hiçbir şey değişmeyecek, gazetenin DNA’sıyla oynanmayacak. Gerçi öyle bir DNA kalıp kalmadığı da tartışılır ya... Toplu yazar tasfiyeleri, yayın politikasından dolayı gönderilecek yazarlar listesi falan görünmüyor yakın gelecekte. Gerekli kapı önü temizliği zaten Doğan Ailesi’nin kontrolünde yapıldı. 2019’a kadar her şey sütliman.

- TAZMİNAT SORUNU: Toplu bir işten atma olmamasının tek nedeni editoryal değil. Hürriyet’te uzun yıllardır yazan yazarların gönderilmesinin ardından doğacak tazminat riskini üstlenmek istemiyor Demirören Ailesi. Yeni anlaşma gereğince tazminatların Aydın Doğan tarafından ödeneceği konuşuluyor, ama bu konuda net bir bilgi yok. Demirören Grubu daha önce Milliyet’i aldığında da tazminat konusu bir krize dönüşmüştü. Erdoğan Demirören’in, “Bütün yazarların tazminatını ödemeye kalkarsak gazeteyi Hasan Pulur’un üzerine yapıp çıkmamız gerekir” dediği iddia ediliyor o zaman. Sami Kohen hâlâ neden köşe yazıyor sanıyorsunuz...

- TECRÜBE KAZANDILAR: Milliyet medyayı öğrenme süreciydi Demirörenler için, ama epey de sancılı bir deneyim oldu. Gazete sahibi olduklarında Karacanlar’la ortak girmişlerdi bu işe, neye uğradıklarını anlamadan bir kaosun içinde buldular kendilerini. O dönem patronların deneyimsizliğinden faydalanan gazeteciler de bu yönetim boşluğunu kullandı; kendisine tekne bile aldıranlar oldu.

- İKİ BAŞLI YAPI: Demirören Grubu’nda ailenin çok güvendiği İhlas kökenli Mehmet Soysal var. Milliyet ve Vatan’da tek söz sahibi o. Hürriyet ve diğer gazetelerde de etkili olacak mı? Şimdilik aynı patronajın altında iki ayrı grup gibi gazetelerin yönetileceğine dair ipuçları geliyor.

- AHMET HAKAN YÖNETİME: Hürriyet’in Yayın Yönetmeni Fikret Bila ne yapacak? Çünkü daha önce Demirören Ailesi tarafından Milliyet’in başına getirilmiş, ancak orada öyle bunalmış, o kadar enerjisi tükenmişti ki kaçarcasına Hürriyet’e kapağı atmıştı. Kontrollü bir tahminde bulunayım: Ahmet Hakan sonunda Hürriyet yayın yönetmeni olabilir.