Medya
09 Eki 2017 13:41 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 23:10

Oray Eğin, Hürriyet'i suçüstü yakaladı! Bu kare tartışmayı büyütecek!

Oray Eğin, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün yazısını hatırlatarak, Hürriyet'i eleştirdi

Habertürk gazetesi yazarı Oray Eğin bugünkü köşesinde, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’ün photoshop göndermesini hatırlattı. Eğin yazısının devamında Hürriyet’in Özkök’ün önerisinin dışına çıktığını fotoğrafla örnekledi.

Oray Eğin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Ertuğrul Özkök kendi köşesinden medyaya bir çağrı yaptı: “Bundan böyle üzerinde oynanmış fotoğrafların altına bir not düşelim, ‘Bu fotoğraf Photoshop’lanmıştır’ diye belirtelim” diyor.

Harika bir öneri, hemen Hürriyet’in birinci sayfasından bir örnekle başlayabiliriz.

Las Vegas saldırısı sonrası Hürriyet’in birinci sayfasındaki fotoğrafa müdahale herkesin gözünden kaçtı, ama tam bir skandaldı.

Ajanslar tarafından dünyaya servis edilen fotoğrafın en ucunda saldırı anında pantolonu hafif aşağı kaymış bir erkek var. Kendi canını kurtarmaya çalışan biri o panikle pantolonunu çekmeyi falan düşünecek değil tabii. Foto muhabiri de kasten hafif kalçası görünen erkeği hedef almamış, o kalabalıkta fotoğraf karesine dahil olmuş...

Fotoğrafın bu ham hali çaresizliği, paniği, kaosu ve şoku gösteriyor. Pantolonun düşmesi de bu panik halinin göstergesi.

Estetik bulmayabilirsiniz, gazetenin birinci sayfasına yakıştırmayabilirsiniz. Bunlar editoryal tercihlerdir, kimse de itiraz edemez. Hatta fotoğrafın o kısmını kesmek de mümkün; zira görselin gücünden bir şey eksilmiyor kalçası açıkta görünen erkeği çıkardığınız zaman.

ÇİZİLEN DON

Hürriyet’in tercihi ise bir gecekondu çözümü. Photoshop’la adama don çizmişler...

Evet, yanlış okumadınız. Dikkatlice incelerseniz fotoğrafın en ucundaki adamın pantolonunun üstüne siyah don çizdikleri açıkça gözüküyor. Dinci gazetelerin kadın sporcuların fotoğraflarını sansürlemelerinin bile kendi içinde bir açıklaması var, Hürriyet’in yaptığı bu tuhaflığı anlamak mümkün değil.

Hadi marifetmiş gibi yaptın, bari şeffaf yayıncılık adına açıkla... Ama Hürriyet en çok suçüstü yakalanmayı seviyor sanırım."