Medya
24 Kas 2017 13:03 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 01:48

Murat Bardakçı neden isyan etti? “Bu işlerin “gazetecilik” zannedilmesi var ya..."

Murat Bardakçı, Norveç’teki NATO skandalını ortaya çıkartan ismin Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt olduğunu yazmıştı.

Habertürk gazetesi yazarı Murat Bardakçı, Norveç’teki NATO skandalını ortaya çıkartan Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt’tan bahsettiği yazısının aynen alınarak, üstüne başka bir ismin imza atmasını eleştirdi.

Bardakçı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Düzgün ve okuyucuya bilgi veren bir yazı yahut haber gazetenin hangi sayfasında ve ne büyüklükte çıkarsa çıksın lâyık olduğu alâkayı mutlaka çeker.

Buna inandığım için meslek hayatım boyunca hiçbir zaman imza ve isim kavgası yapmadım; “Haberimi neden büyütmediniz?”, “Adımı niçin küçük yazdınız?”, “Yazımı birinci sayfaya alsanız daha iyi olmaz mı?” gibisinden ucuz çekişmelere girmedim.

Birilerinin yazdığım haberleri, makaleleri yahut kitapları makaslayıp kendi isimleri ile yayınladıklarını defalarca gördüm ama bir haberin başka bir gazetede yine başka bir isim ile aynen, yani kelimesi kelimesine yayınlanmasına ilk defa önceki gün şahit oldum:

Bir gazetenin bünyesindeki haber ajansı, Norveç’teki skandalı ortaya çıkartan Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt’tan bahsettiğim yazımı hiç değiştirmeden almış; altına sadece iki satır ilâve edip kendi muhabirinin ismi ile servise koymuştu ve birkaç gazetede bu şekilde yayınlandı!

Yanlış anlamayın, “Yazımı çaldılar” derdinde falan değilim, zira yazdıklarımın yürütülmesine zaten alışığım ama ortada artık makaslamanın bile raconunun unutulması ve bu işlerin “gazetecilik” zannedilmesi var ya, işte bunlara üzülüyorum...”