Medya
16 Eyl 2021 14:41 Son Güncelleme: 16 Eyl 2021 15:39

Mehmet Barlas'tan Star yazarına 'laiklikten taviz yok' çıkışı

AKP eski milletvekili ve Star gazetesi köşe yazarı Resul Tosun'un laiklikle ilgili sözlerine Sabah başyazarı Mehmet Barlas tepki gösterdi.

AKP eski milletvekili ve Star gazetesi yazarı Resul Tosun’un, "Laiklik ya çıkarılmalı ya da tarif edilmelidir" başlıklı yazısında Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik ilkesini hedef alması tepki görmeye devam ediyor.

"90 senedir dindarlara hayatı zehir etmeye çalışanların ve toplumu İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanların tek gerekçeleri laiklik" diyen Tosun yazısında “İşte tam da bu sebeple istismarı önlemek için laiklik ilkesi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi ya anayasadan çıkarılmalı ya da istismarı engelleyecek netlikte tarif edilerek yer almalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

BARLAS’TAN TEPKİ: LAİKLİĞİN TÜRKİYE'DE ÖNEMLİ OLDUĞUNU YENİDEN KANITLADI

Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas da bugünkü yazısında Tosun’un sözlerine tepki gösterdi ve laikliğin Türkiye için önemli olduğunu belirtti. 

Barlas, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim toplumumuzda en ciddi ayraç olan laiklik, bazı kesimlerce hafife alınıyor. Hatta bazıları, AK Parti iktidarında laikliğin rafa kaldırıldığını bile iddia ediyorlar. Oysa gelişmeler, laikliğin Türkiye'de cumhuriyet kadar, demokrasi kadar, hukuk kadar önemli olduğunu yeniden kanıtladı.

Son olarak Cumhur İttifakı'nın ortağı Devlet Bahçeli, laiklik konusunda öylesine içerikli açıklamalar yaptı ki bunları okuyanların en ufak kuşku duyması bile yersiz.”

“KENDİLERİNİ ‘BEYAZ’ OLARAK GÖREN TÜRKLER…”

“İçinde bulunduğumuz coğrafyada laiklikten söz etmek fantezi gibi bir şey” diyen Mehmet Barlas, yazısını şöyle sürdürdü:

“Suudi Arabistan'da, Birleşik Arap Emirlikleri'nde, İran'da Müslüman olmayan inançlara da, siyasi görüşlere de hayat hakkı yok.

Türkiye farkını, laikliği hiç aksatmadan uygulayarak sürdürüyor.

Kendilerini ‘beyaz’ olarak gören Türkler, bu ülkede laikliğin tehlikede olduğunu söylemeyi marifet zannediyorlar.

Oysa bunlara en açık cevap, Fetullah Gülen'in Türkiye'de kurmak istediği düzene karşı en ciddi mücadelenin AK Parti iktidarında yapıldığı hatırlatılmalıdır.”

“TÜRKİYE'NİN TEMEL DEĞERİ, ATATÜRK'ÜN KURDUĞU LAİK VE ÇOĞULCU CUMHURİYETTİR”

Laiklikten taviz verilmesinin söz konusu olamayacağını ileri süren Mehmet Barlas, yazısını şöyle noktaladı:

“Türkiye'nin temel değeri, Atatürk'ün kurduğu laik ve çoğulcu cumhuriyettir.

Bundan taviz asla söz konusu olamaz.

Bunu bütün dünya ve özellikle de az akıllı bazı Türkler iyi bilmelidir.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız