Politika
05 Mayıs 2021 07:27 Son Güncelleme: 05 Mayıs 2021 07:54

Kılıçdaroğlu'dan Cumhurbaşkanlığı açıklaması: İttifak derse aday olurum

‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’le ilgili metin hazırlandığını belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “O metin ilerliyor. Her partiden bir genel başkan yardımcısı o konuda çalışıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı’na aday olur musunuz” sorusuna yine “İttifak derse ki ‘Aday olacaksın’, oluruz o zaman” yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusuna “İttifak derse ki, ‘Aday olacaksın’, oluruz o zaman. Bu ittifakın kendi içinde konuşacağı bir olay” dedi. Kılıçdaroğlu, Yeniçağ TV’de gazeteci Orhan Uğuroğlu’nun sorularına şu yanıtları verdi:

(Bahçeli’nin 100. yılda 100 maddelik anayasa teklifi) Bunların hiçbir anlamı yok. Ne diyor Bahçeli, ‘efendim tek kişilik hükümet yönetimini tahkim etmemiz lazım’ diyor. Daha ne kadar tahkim edeceksiniz? Vermediğiniz ne kaldı? (Bahçeli’nin açıklamalarında özellikle milliyetçi ve Türkçülük vurgusu var. AK Parti zamanında karşıydı bu vurguya) ‘Her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım’ diyordu ama şimdi söyleyemez. Bahçeli’ye mahkûm durumda. Şimdi o lafın ‘M’sini bile söyleyemez. Bunlar tamamen gündem değiştirmeye yönelik, hiçbirisine itibar etmemek gerekiyor.

(Anayasa’da en fazla iki kez aday olma şartı var. Erdoğan 2023’te aday olabilir mi?) Peki buna kararı kim verecek? Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bağımsız bir iradesi var mı, yok. 51 kez seçime girse, YSK ‘52’nci sefer girebilir’ diye karar alır. Oraya kendi yandaşlarını seçtikleri kişileri önce çağırıyor. Anayasa askıda zaten. Hangi anayasa? Kim karar verecek? Anayasa şu anda rafa kaldırılmış vaziyette.

(Seçimde cumhurbaşkanı adayı mısınız?) Bizim millet ittifakımız var. İttifak ile istişare yapmadan doğru olmaz bu. İttifak derse ki, ‘Aday olacaksın’, oluruz o zaman. Bu ittifakın kendi içinde konuşacağı bir olay. Önce biz ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’den ne anlıyoruz kamuoyu ile paylaşmak zorundayız. O metin ilerliyor. Her partiden bir genel başkan yardımcısı o konuda çalışıyor. Ortaya bir metin çıkar, kamuoyu ile paylaşılır.

(İttifak partilerini güçlendirecek misiniz?) Ben isterim ama buna karar verecek olan ittifakın ana aktörleri. Ben tek başına karar veremem. Ben isterim ki ittifak güçlü olsun, daha yeni aktörler gelsinler, aynı şeyleri paylaşıyorsak, aynı konuda mücadele ediyorsak, Türkiye’nin huzuru için mücadele edilecekse biz isteriz.

(Erdoğan güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisi getirse ne dersiniz?) Erdoğan öyle bir öneri ile gelmez. Erdoğan esir alınmış vaziyette siyaseten. Bahçeli asla ona izin vermez. Yazdı 100 maddelik anayasa, onu da gönderecek AKParti’ye, ‘Buna göre yap arkasındayız’ diyor. Bugün açıklamasını yaptı, ilkeleri koymuş durumda. Tebligatı da bugün yarın yapmış olacak.”