Medya
31 Ara 2019 10:55 Son Güncelleme: 31 Ara 2019 15:32

Kanal İstanbul Montrö'yü etkiler mi? O makaleyi köşesine taşıdı!

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, son dönemin en tartışmalı konusu Kanal İstanbul'u köşesine taşıdı.

Sevilay Yılman, bugün "Kanal İstanbul - Montrö ilişkisine bir hukukçu ne diyor?" başlıklı yazısında dikkat çeken ifadeler kullandı.

"Kanal İstanbul Montrö'yü olumlu yönde mi etkiler yoksa olumsuz mu?" sorusuna yanıt arayan deneyimli yazar,  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Ayşe Nur Tütüncü'nün makalesini köşesine taşıdı. 

Sevilay Yılman'ın yazısından o bölüm şöyle:

Malumunuz Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri töreninde yaptığı konuşmadaki "isteseler de istemeseler de Kanal İstanbul'u yapacağız" ifadeleri üzerine tartışma iyice alevlendi.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu proje ile ilgili heyecanını ve arzusunu anlamaya çalışıyorum ayrı konu ama bir yandan da projeye karşı olan bir İstanbullu olarak neden karşı olduğumu anlatmak için sağlam dayanaklar bulmaya gayret ediyorum.

Neden karşıyım bunu daha önce yazmıştım.

Açık açık "Nüfus yükümüz zaten çok ağır, fazlasını kaldırmamız mümkün değil, İstanbul yoruldu artık lütfen bu projeyi İstanbul'dan uzak tutun" demiştim.

Tek nedenim elbette ki bu değil projeye karşı olmamın. Mesela proje nedeniyle gündeme gelen Montrö Sözleşmesi...

Elbette ki Montrö ve kaidelerinin ne anlama geldiğini biliyorum. (Yani en azından gerek lisede verilen inkılap tarihi derslerinden gerekse meslek icabı gündeme gelen tartışmalardan dolayı sözleşmeye, maddelerine vakıfım.)

Ancak bu Kanal İstanbul projesi gündeme gelince ve bu sözleşme ile ilgili taraflar değişik argümanlar ortaya atınca açık söyleyeyim kafam allak bullak oldu.

"Kanal İstanbul Montrö'yü olumlu yönde mi etkiler yoksa olumsuz mu?"

Velhasıl bu sorunun yanıtını almak için yola çıktım...

Bu konuda yazılmış onlarca gazete/haber sitesine ait köşe yazısı okudum.

Ama hiç kusura bakmasınlar bu yazıların tamamı bilimsellikten uzak ve taraftarlık anlayışı içerisinde ele alınmış ve uzmanı olmadıkları "devletler hukuku" ile alakalı ahkam kesmekten öteye geçilememiş yazılardı.

Ancak bu "soruşturma" gayretlerim esnasında denk geldiğim oldukça yetkin isimlerin kaleme aldığı son derece bilimsel makaleler de buldum.

İşte bunlardan birini bugün dikkatinize sunuyorum.

Makalenin sahibi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Ayşe Nur Tütüncü...

Tütüncü'nün Kanal İstanbul'un Türkiye'ye ne kazandıracağı ya da ne kaybettireceği üzerinden kurguladığı makale son güncel tartışmaların dışında ve sadece uluslararası hukuk ve Türkiye'nin boğazlar üstündeki egemenliği bağlamında yapılmış bir inceleme ve yayınlanma tarihi de 2017!

Lozan Sözleşmesi'yle Türkiye'nin egemen ve bağımsız bir devlet olduğu tanınmakla birlikte Türkiye'nin boğazlar üzerinde tam egemen ve yetki sahibi olmasının ancak Montrö Sözleşmesi'nin onaylanmasından sonra sağlanabildiğini hepimiz biliyoruz.

Haliyle hassas olunması gereken bir konu Montrö...

Kısır siyasi çekişmelere kurban verilmeyecek kadar derin ve bir o kadar da ülkenin geleceğini şekillendirecek bir mevzu...

O nedenle eğri de otursak doğru konuşalım ve Montrö Sözleşmesi'nin Türkiye'nin güvenliği ve Boğazlar üzerindeki egemenliği açısından kazanımları nedir ne değildir doğru yerden tartışalım...

Yazının tamamını okumak için tıklayın...