Medya Günlüğü
07 Şub 2018 08:51 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:00

Hıncal Uluç Ahmet Hakan'ı yerden yere vurdu: İzleyiciyi kandırmak sana yakışmadı!

Sabah yazarı Hıncal Uluç, Hürriyet yazarı ve Kanal D Anchorman'i Ahmet Hakan'ı topa tuttu.

Google Haberlere Abone ol
Sabah yazarı Hıncal Uluç, Hürriyet yazarı ve Kanal D Anchorman'i Ahmet Hakan'a gazetecilik ve televizyonculuk dersi verdi.

Hıncal Uluç, bugünkü yazısının bir bölümünde Ahmet Hakan'ın Kanal D izleyicilerini yanılttığını ve gazeteciliğin temel kuralı 5N 1K'yı çiğnediğini belirtti.

Yazısının büyük bir bölümünü Ahmet Hakan'a ayıran Uluç "Bu ismi kolay yapmadın" diyerek meslektaşını uyardı.

İşte Hıncal Uluç'un bugünkü yazısından "O adı kolay yapmadın Ahmet Hakan!" başlıklı o bölüm:

Ahmet Hakan, artık aramaz oldu. Mesajlarıma bile dönmüyor. Neden?.
Kanal D Ana Haber felaketini eleştiriyorum da ondan..
Önemli değil. Gün gelir, kimin dost olduğunu, kimin ve kimlerin de onu niçin ve nasıl kullandığını anlar..
Ben acı söylemeye devam edeceğim..
Ahmet Hakan nerelerden geldi iyi bilir.. O Ahmet Hakan ismini yapmaya bir ömür verdi.
Şimdi bir türlü reyting alamayan, hazırladığı Ana Haberleri, hâlâ üçüncü, dördüncü sıralarda sürünen bir müdürün reyting uğruna yaptığı kurgusal maskaralıklara ve sırf olay, sırf polemik yaratsın diye sürdürdüğü "Kirli Habercilik"e alet olup, yalan yanlış şeyler söyleyerek, o isme gölge düşürüyor..
İşte pazartesi gecesinden iki skandal.. Hollanda, Ankara Büyükelçisi'ni geri çekti. Bütün gün döndü haber kanallarında..
Ahmet Hakan, tamamen diplomatik bu haberi "İşte Türkiye'nin başına yeni bir sorun" havasında nasıl saptırarak ve abartarak verdi.
Oysa gerçeğin ne olduğunu haberin hemen ardından Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ açıkladı. Bu açıklama, Ahmet Hakan'ın da, "Tabloid gazeteci" müdürünün de elindeydi.
Bozdağ "Geçen yıl, bakanımıza yaptıkları muamele üzerine, Hollanda Büyükelçimizi geri çağırdık. Hollanda Büyükelçisi'nin de Türkiye'ye gelmemesini istedik. 1 yıldır Ankara'da zaten Hollanda Büyükelçisi yok. Türkiye'ye giremeyen o büyük elçiyi geri çektiler. Bu yeni bir şey değil, malumun ilamıdır. İki ülke arasında diplomatik ilişkiler sürüyor." Ahmet Hakan, bu açıklamayı vermedi. Kendi de yorum yapmadı.
"Başımıza bir bela daha" diyerek izleyicilerini yanılttı. Kandırdı.
Aldattı.
Gene ayni haber bülteninde, haberciliğe de ihanet etti.. Gene bile bile, alenen resmen yalan söyledi.
"Bir iddia" diye sundu güya..
Başında bir cümle.. Ama tamamında seyirciyi kandıran bir anlatım.
Ahmet Hakan.. Daha stajın ilk gününde, adam olacak gazeteciye "Haberin temel ilkesi"ni öğretirler. 5 N, 1 K!. Kim?. Ne zaman.. Nerde.. Neyi..
Nasıl.. Niçin?.
Verdiğin "90 araçta yüklü Amerikan silahları ve otobüsler dolusu 400 terörist Afrin yolunda" görüntülü haberinde bunların hangisi vardı Ahmet?.
O görüntünün kaynağı kimdi?. O karanlıklar içinde giden araçların filmi ne zaman çekilmişti?.
Görüntüde araçlar bir kent caddesindeler.
O kent neresi?.
Kim, nerde, ne zaman çekmiş.. Bu görüntü Kanal D haberin eline nasıl geçmiş?. Bunlar var mı, haberinde?. Yok!.
"İddia ediliyor" dedin. Peki "İddia eden kim" onu söyledin mi?. "Yerel kaynaklar" ne demek?. Hangi yer orası?. Hangi yerel kaynak!.
Şimdi ben "Bir yerel kaynak, Ahmet Hakan'ın üç kuruş için yalan haber okuduğunu iddia ediyor" desem, olur mu?. Kabullenir misin?. Ciddiye alır mısın?.
Yetmedi.. O iddianın gerçek olduğunu da söyledin sonunda. Kanıt olarak da Bekir Bozdağ'ı gösterdin. "İddiaları doğruladı" diye.. Oysa Bozdağ aslında tam tersini söyledi.
"Ruslarla da anlaşmamız var. Savaş uçaklarımız, İnsansız Hava Araçlarımız Afrin hava sahasını etkin şekilde kullanmaktadır.
Suriye'nin neresinden olursa olsun, Afrin bölgesine sevk edilecek her türlü silah ve mühimmat Türkiye'nin ana hedefidir. Bunları görüldükleri yerde vuracağız, imha edeceğiz, ya da teslim alacağız." Yayınladığın görüntü gece.. Yani en az, senin okuduğun haberden 24 saat önce..
Peki, Türkiye hava kontrol sahasının altında Afrin'e giden bu koskoca konvoy ve 400 terörist taşıyan otobüsleri göremedi mi?. Sen görüntü yayınladın da, TSK 24 saat farkına bile varmadı mı?. Onu mu diyorsun Ahmet Hakan!.
Yazık etme adına Ahmet Hakan!.
Yeteri kadar ettin. Daha fazla etme bari!.

***
"Durmadan "Bir gıybet uğruna insan üç gün hapis yatar mı" diyorsun. Durmadan köşene ve haberlerine bu konuyu alıyorsun.
Sen İmam Hatiplisin Ahmet Hakan.
İslam'da "Gıybet"ten büyük kaç suç var?.
Gıybet'in cezası ne inançlarımızda hele bir onu söylesene..
..Ve de, üst üste adı bu köşeye girmeyecek bir rezili gündemde tutup, durmadan onun çıplak kızlarını Kanal D ana haberlerinde dakikalar boyu göstermekteki amacını anlamayacak kadar gerzek miyiz biz seyirciler?
Sence öyle ki, her haber cümlesini en az üç, her görüntüyü en az beş kez tekrar ediyorsunuz!.
Bir defada anlamayız ya!.