Medya Günlüğü
01 Nis 2021 06:46 Son Güncelleme: 01 Nis 2021 08:46

HDP öncülüğünde üçüncü ittifak mı kuruluyor? Demirtaş'ın dilinin altındaki bakla!

Selahattin Demirtaş'ın siyasette üçüncü ittifak olarak ortaya attığı 'HDP liderliğinde demokrasi ittifakını' Ahmet Hakan sorularla köşesine taşıdı...

Google Haberlere Abone ol

Ahmet Hakan, HDP'li Selahattin Demirtaş'ın siyasette 'üçüncü ittifak' yorumunu köşesine taşıtı. 

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Demirtaş'ın “Eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar, demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse... Bu durumda HDP öncülüğünde üçüncü bir ittifak, demokrasi ittifakı ilan edilebilir.” ifadesini 'anlamaya' çalıştı. 

Ahmet Hakan, "Selahattin Demirtaş'ın dilinin altındaki bakla" başlıklı yazısında olası bir 'demokrasi ittifakı' ile ilgili aklına gelen soruları okurlarıyla paylaştı. 

İşte Ahmet Hakan'ın o yazısı...

SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN DİLİNİN ALTINDAKİ BAKLA

Selahattin Demirtaş, şöyle demiş:

“Eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar, demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse... Bu durumda HDP öncülüğünde üçüncü bir ittifak, demokrasi ittifakı ilan edilebilir.”

Ne demek bu?

Hadi biraz anlamaya çalışalım.

“Muhalefetteki milliyetçi odaklar” derken kastettiği İYİ Parti mi acaba? “Bu iş İYİ Parti’yle gitmez” mi demek istiyor Demirtaş?

Önerdiği yol şu: HDP öncülüğünde üçüncü bir ittifak. Ne yani? Millet ittifakı ve cumhur ittifakının dışında bir de demokrasi ittifakı mı olacak?

İyi ama böyle bir durumda CHP ne olacak? CHP, millet ittifakında mı kalacak? Yoksa HDP öncülüğündeki ittifaka mı geçecek?

Millet ittifakının başını çeken CHP, neden millet ittifakını bırakıp HDP’nin öncülüğünde bir başka ittifaka geçsin ki?

Sorular... Sorular... Sorular... Hiçbirinin yanıtı yok.

Galiba... Sanırım... Herhalde...  Demirtaş’ın dilinin altında bir bakla var, henüz tam olarak açık etmediği.

Nedir acaba o bakla?