Medya
23 Nis 2019 11:26 Son Güncelleme: 23 Nis 2019 23:33

Ertuğrul Özkök'e anlatalım: Fotoğraftaki üçüncü kişi meğer bakın kimmiş?

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü köşe yazısında ünlü ressam Ahmet Güneştekin'in Viyana'da açacağı sergiyi kaleme aldı. Özkök'ün yazısında övgüyle bahsettiği bir isim dikkat çekti. O isim hakkında ağır suçlamalar olan Hasan Gozal...

Hürriyet köşe yazarı Ertuğrul Özkök, Ahmet Güneştekin'in önümüzdeki günlerde Viyana'da açacağı sergiyle ilgili haberleri okuduğunu ve bu haberlerde kullanılan bir fotoğrafın dikkatini çektiğini ifade etti. Fotoğrafta Ahmet Güneştekin ile birlikte iki isim daha yer alıyordu. O isimlerden biri Haydar Aliyev Kültür Merkezi Başküratörü Emin Mammadov, diğeri ise Özkök'ün 'duyduğuna' göre Hasan Gozal adlı bir iş insanıydı. Peki Hasan Gozal sadece bir iş insanımıydı? Sadece bir sanatsever miydi? 

İşte bugünkü yazıdan o bölüm;

YENİ BİR SANAT ‘MESEN’İNİN DOĞUŞU

Geçen pazar günü gazetelerde Ahmet Güneştekin’in Viyana’da açacağı sergiyle ilgili haberleri okudum.

Güneştekin yine büyük bir dış başarıya imza atmış.

Ağustos ayında Viyana’da Bank Austria Kunstforum’da sergisi açılacakmış.

*

Burası modern sanatta en prestijli mekânlardan biri.

Daha önce Schiele, Kokoschka, Turner, Van Gogh, Cezanne, Picasso, Miro, Chagallgibi dev sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir müze.

Aynı zamanda Guggenheim ve Londra Kraliyet Akademisi gibi dünyaca önemli kuruluşların sergi ortağı.

*

Bu haberlerde kullanılan bir fotoğrafı dikkatimi çekti.

Fotoğrafta Ahmet Güneştekin ve yanında Haydar Aliyev Kültür Merkezi Başküratörü Emin Mammadov vardı.

Karede bir üçüncü kişi daha vardı ve onu tanımıyordum. Merak edip okuduğumda arkasından yeni bir sanat sponsorunun doğuşunun hikâyesi çıktı.

FOTOĞRAFTAKİ 3’ÜNCÜ KİŞİ MEĞER KİMMİŞ

Güneştekin’in sergisinin sponsoru DAAX Corporation adlı bir kuruluşmuş.

DAAX 20 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulmuş bir şirketmiş.

Daha çok sanatı mimari ile birleştiren projeler gerçekleştiriyormuş.

Mesela Bakü Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin projesini ve inşaatını gerçekleştiren şirket buymuş.

Projesini ünlü mimar Zaha Hadid’in yaptığı bu bina Wallpaper dergisinden ödül kazanmıştı.

DAAX şimdi de yine bir Zaha Hadid projesi olan Bağdat Merkez Bankası inşaatını yapıyormuş. Fotoğraftaki üçüncü kişi, işte bu sanat meseni şirketin sahibi Hasan Gozal adlı bir işinsanıymış....

Bugüne kadar pek ortaya çıkmayan birisiymiş.

Doğubayazıt’ta doğup büyümüş... Ankara Bilkent Üniversitesi mezunu.

Petrol, turizm, lojistik, sigorta, sağlık ve yenilenebilir enerji alanlarında çalışıyormuş.

Konuştuğum bazı sanat insanları, “Onun adını sanat alanında ileride daha çok işiteceksiniz” diyor.

KEŞKE HÜRRİYET ARŞİVİNE SORSAYDIN

Ertuğrul Özkök'ün duyduğuna göre, araştırmadan soruşturmadan 'mış'lı 'miş'li dile getirdiği Hassan Gozel'in ismi Özkök'e yabancı olsa da Hürriyet okurlarına pek yabancı değil

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Azerbaycan’dan Kanada’ya, Pakistan’dan Rusya’ya aralarında siyasetçi ve ünlülerin de bulunduğu 130 bin kişinin adının geçtiği offshore sistemindeki 32 trilyon doları bulan para üzerinden vergi kaçakçılığıyla ilgili kirli çamaşırları ortaya dökmüş, Hürriyet'in Washington Temsilcisi Tolga Tanış da bu olayı okurlarına duyurmuştu.

İşte o haberden ilgili bölüm:

* ICIJ’in yürüttüğü ‘Offshore Projesi’nin en çarpıcı kısmı, hiç şüphesiz Azerbaycan’da Aliyev Ailesi’nin gizli ticari faaliyetlerini ortaya çıkaran bölüm.

* Buna göre Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, karısı Mihriban Aliyev ile British Virgin Adaları’nda 2003’te Rosamund adlı bir şirket kuruyor.

* 2008’de ise bu sefer Azeri işadamı Hassan Gozal ile o tarihlerde 19 ve 23 yaşlarında olan Aliyevlerin iki kızı ortak iş yapıyor.

* Gozal, yine British Virgin Adaları’nda kurulan Aliyevlerin kızları Arzu ve Leyla Aliyev’in sahibi gözüktüğü üç şirketin direktörü oluyor.

*Ve bu arada Azerbaycan’da milyarlarca dolarlık inşaat ihaleleri kazanıyor. Şirketlerin isimleri ise Arzu Aliyev’in üzerinde gözüken Arbor Investment ile Leyla Aliyev’in sahibi olduğu LaBelleza Holding ve Harvard Management.

* Her üç şirkette de aracı olarak Malezya merkezli Naziq &Partners şirketi var. Şirketlerin kuruluş formaliteleri için hizmet sağlayıcı ise Singapur merkezli Portcullis TrustNet.

* Belgeler, 2003’te İlham Aliyev’in Azerbaycan Parlamentosu’nda görev yaparken aynı zamanda offshore şirketlerin başında olduğunu doğrularken, babası Haydar Aliyev’in ölümünden sonra o yılın Ekim ayında devlet başkanı olmasından sonra da görevinin devam ettiğini, offshore işinin 2004 ortasına kadar sürdüğünü gösteriyor. 2008’den sonra da işi kızlarının üzerinden yürüttüğü belgeleniyor. Halbuki Azerbaycan Anayasası, Azeri Parlamentosu mensuplarının bir yandan ticari faaliyet yürütmesini kesin bir dille yasaklıyor.

* Offshore kayıtları, Arzu ve Leyla Aliyev’in üzerlerindeki şirketler dışında Dubai’da 100 milyon dolara yakın değerde mülk sahibi olduğunu gösterirken, Hassan Gozal’ın ise sahibi olduğu Azersun, Dia gibi şirketleri üzerinden Azeri Hükümeti’nden 4.5 milyar dolarlık inşaat ve petrol ihalesi aldığı biliniyor.

PKK'YA DESTEĞİYLE BİLİNİYORLAR

Hassan Gozel ve Azersun Holding ile ilgili iddialar sadece "vergi kaçakçılığı"yla sınırlı değil.

Aynı zamanda amcasıyla birlikte PKK'ya mali destek sağlamak, PKK'nın Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'ndan gelen aileleri Şemkir bölgesinde inşaa edilen konutlara yerleştirmek başta olmak üzere birçok iddia da mevcut.