Medya
06 Nis 2021 06:54 Son Güncelleme: 06 Nis 2021 11:20

Emekli amirallerle Ayasofya imamını karşılaştırdı... 'Şöyle bir posta koyalım' derseniz...

Ahmet Hakan, emekli amiraller ile Ayasofya imamını karşılaştırdı. "Ayasofya İmamı, her konuda görüş açıklıyor da, emekli amiral kendi konusunda görüş açıklamayacak mı?" sorusuna cevap verdi.

Emekli amiraller bildirisinin ardından yaşanan gelişme ve tartışmalarda Ahnmet Hakan, ilginç bir soruyu gündemine alarak cevabını verdi. Hürriyet'teki köşesine bugün bildiriyle ilgili soruları taşıyan Ahmet Hakan, kendi görüşlerini de okurlarıyla paylaştı. 

Hakan, son dönemde sık sık tartışma konusu olan Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın ile emekli amiralleri karşılaştırdı. Ahmet Hakan "Ayasofya İmamı, her konuda görüş açıklıyor da, emekli amiral kendi konusunda görüş açıklamayacak mı?" sorusuna cevabını verdi...

İşte Ahmet Hakan'ın o yazısı...

SORU: Ne yani? Emekli amiraller mi darbe yapacak?

CEVAP: Bizim kısa tarihimiz, “Yüce Türk Milletine” diye başlayan darbe bildirileriyle dopdoludur. Bu yüzden “Yüce Türk Milletine” diye başlayan bir bildiri gördük mü işkilleniyoruz. Hele bildirinin altında “Amiral” imzası görünce daha da işkilleniyoruz. Hele bildiri, gece yarısı gelince... Büsbütün işkilleniyoruz. Şimdi ben soruyorum: İşkillenmeyelim de ne yapalım?

SORU: Bildiri yayınlamak suç mu?

CEVAP: Elbette suç değil. Geçen hafta emekli büyükelçiler, benzer içerikte bir bildiri yayınladılar. Kim çıkıp “Bunlar darbeci” dedi? Bu arada eski milletvekilleri de yine benzer içerikte bir bildiri yayınladılar. “Darbe” diyen çıktı mı? Demek ki burada başka bir şey var.

SORU: Burada ne var? Emekli amiral, görüş açıklayamaz mı?

CEVAP: Tabii ki açıklar. Açıklıyorlar da zaten. Televizyonlara çıkıyorlar. Kişisel yaklaşımlarını ortaya koyuyorlar. Sosyal medyada yazıp çiziyorlar. Kimse de onlara bir şey demiyor. Ama siz “Aramıza hiçbir alt rütbeli girmesin, biz amiraller olarak şöyle bir posta koyalım” derseniz, tehditkâr ifadelerle dolu bir bildiriyi gece yarısı gündeme düşürürseniz... Her demokratik ülkede “Ne oluyor yahu” diye sorulur. En azından “Bunlar, bir iklim mi yaratmak istiyor? Bu işin arkasında ne var?” denir.

SORU: Soruşturma açmak da neyin nesi? Hani düşünce özgürlüğü?

CEVAP: Açılan soruşturma, demokrasinin kendini korumasıdır. Muvazzaflarla ilişkileri var mı bu amirallerin? Örgütsel bir çalışma mı yapıyorlar? Antidemokratik bir iklim mi yaratmak istiyorlar? Bu soruların peşinden gidilir. Daha birkaç yıl önce askeri bir kalkışmayı bertaraf etmiş bir ülkede bu soruşturmayı yürütmek kaçınılmazdır.

SORU: Bu bir suni gündem değil mi?

CEVAP: Kusura bakmayın ama bunu bana değil de amirallere soracaksınız. Eğer bu bir suni gündem ise... O suni gündemi yaratanlar, amirallerin ta kendisidir. 

SORU: Ne yani? Bir köpürtme yok mu?

CEVAP: Köpürtülecek malzemeyi verirsen... Köpürtürler. Hem verilen o köpürtme malzemesine sımsıkı sahip çıkıyorsun hem de “Köpürtüyorlar” diye ağlaşıyorsun. Bak işte bu olmaz.

SORU: Ayasofya İmamı, her konuda görüş açıklıyor da, emekli amiral kendi konusunda görüş açıklamayacak mı?

CEVAP: Ayasofya İmamı, bir birey... Buna rağmen her konuda görüş açıklaması ve ahkâm kesmesi, AK Parti içinden bile tepki alıyor. Emekli amiraller de örgütlü olarak değil de bireysel olarak sosyal medyadan görüşlerini açıklasaydılar, Ayasofya İmamı kadar bile tepki almazlardı.