Politika
06 Eyl 2019 14:01 Son Güncelleme: 06 Eyl 2019 14:11

Ekrem İmamoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya 'kayyum' yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) kayyum atanıp atanmayacağına ilişkin olarak pazar günü açıklama yapacağını söyledi. Soylu'nun açıklamaları bir anda gündem olurken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan tek cümlelik yanıt geldi.

Ekrem İmamoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya 'kayyum' yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu bir gazetecinin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili sorduğu, "Başka işlerle uğraşırsa pejmürde ederiz demiştiniz. İstanbul'a da mı kayyum atanacak?" sorusuna, "Onu pazar sabahı Hakan Çelik'te söyleyeceğim inşallah." dedi.

İMAMOĞLU'NDAN TEK CÜMLELİK YANIT

İBB Başkanı İmamoğlu, Soylu'nun açıklamalarını CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun duruşmasını takip etmek üzere geldiği Çağlayan Adliyesi’nde değerlendirdi.

İmamoğlu bir gazetecinin Soylu’nun sözlerini hatırlatması üzerine “Polemiklerden nemalanmıyorum” diye yanıt verdi.

"BÖYLE BİR ŞEYİ AKLINA BİLE GETİRMESİN"

Soylu'nun "kayyum" açıklamasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise şu ifadeleri kullandı:

İstanbul'da iki kez seçim kazanmış birine, atanmış birine bunları söylemesi haddi değil. Maalesef hukuk askıya alınmış durumda. 6 Mayıs'ta başlayan yargı darbesi Diyarbakır, Van ve Mardin'deki siyasi darbe ile belediye başkanları görevden alındı. Biz belediye başkanlarımızın yanındayız, arkasındayız. Böyle bir şeyi aklına bile getirmesin, aklının ucundan bile geçirmesin. Burası dağ başı değil, o da eşkıya değil. Bu yaptığı eşkıyalık. Kendini eşkıya mı sanıyor İçişleri Bakanı? İçişleri Bakanı olduğunu hatırlatırız ona.

"HER ŞEY MÜMKÜNDÜR"

Tepki gösteren bir diğer isim ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'ti. Erkek yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Zaten İstanbul'un iradesine büyük bir saygısızlık 6 Mayıs'ta YSK kararıyla yapıldı. Sandığa darbe yapıldı. İstanbul'un iradesine bir darbe yapıldı. Şimdi tekrar mı bir darbe yapmak istiyorlar? Ama adaletin olmadığı yerde her şey mümkündür. Memlekete büyük zarar verirler. Kendileri ile birlikte memleketi de uçuruma sürüklerler. Böyle bir şeyi düşünmesi bile ne kadar acz içinde olduklarının göstergesidir. Bunlar boş işler. Bunlar kendisinin deyimi ile pejmürde insanların düşünebileceği şeyler.