Medya Günlüğü
01 Kas 2019 11:48 Son Güncelleme: 01 Kas 2019 11:58

Cem Küçük'ten İsmail Saymaz'a kritik soru: Hürriyet'te yaşananlara tepkiniz olacak mı?

Cem Küçük, Hürriyet'te yaşanan işten çıkarmalarla ilgili yazdığı yazısında Gülse Birsel'in istifasını doğru bulurken İsmail Saymaz ve diğer yazarlara "Tepkiniz olacak mı, kafanızı kuma mı gömeceksiniz?" diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

Hürriyet gazetesinde yaşanan tebligatla işten çıkarmalara tepki gösteren Cem Küçük, çalışanlara yapılan muamelenin üzücü olduğunu söyledi. 

Küçük, İpek Özbey'in neden işten çıkarıldığını anlamadığını belirterek Gülse Birsel'in istifa etmesini de "Maç içinde görmek istediğimiz hareketler bunlar" diyerek yorumladı. 

Küçük, İsmail Saymaz'a ve diğer yazarlara da yüklendi ve "Tepkileri olacak mı, yoksa kafalarını kuma mı gömecekler?" diye sordu.

İşte Cem Küçük'ün Hürriyet yazısı:

Her medya kurumu işten adam çıkarır. Bunda sorun yok. Ama eve tebligatla değil. Adam gibi çağırırsın, seni çıkardık dersin olur biter. İnsanların maillerini kapatarak, habersiz yapılmaz bu işler.

İki gündür Hürriyet’te yaşananlar gerçekten medya açısında üzüntü verici. Ama çalışanlara yapılanlar daha üzücü.

İşten çıkarmalarda İpek Özbey’e üzüldüm. Çok iyi röportajlar yapıyordu. Herkes çok faydalanıyordu. Onu niye çıkarmışlar anlamış değilim. Nasıl bir zararı vardı acaba?

Öte yandan gene benim dediğim noktaya geldiler. Hürriyet, Aydın Doğan’dan çıktığı gün ideolojik olarak AK Parti’ye ters olanlar istifa etmeliydi. Bunu yapmadılar, kovulmayı tercih ettiler. İstifa edenlere saygım var ama illa kovulmayı beklemek nedir Allah aşkına?

Hürriyet’ten işten çıkarmalar olunca Gülse Birsel istifa ettiğini açıkladı. Maç içinde görmek istediğimiz hareketler bunlar. Hoş, Birsel geçen sene istifa etmeliydi ama bu da bir şey. Özlenen hareketi neticede o gerçekleştirdi.
Bu arada Gülse Birsel tamam. Peki ya diğer yazar ve muhabirler. Tamamen iyi niyetle soruyorum: İsmail Saymaz, Ayşe Arman ve diğerler arkadaşlarının bu şekilde kovulmasına ne diyor? Onların da bir tepkileri olacak mı yoksa başlarını kuma mı gömecekler. Neticede adamlık zor zamanda belli olur. Kim adam kim değil göreceğiz."

İsmail Saymaz, Hürriyet'te yaşanan işten çıkarmalarla ilgili tweet atmış ve "Size yapılmış haksızlığı kendime yapılmış sayıyorum" demişti.