Medya Günlüğü
19 Şub 2020 17:52 Son Güncelleme: 20 Şub 2020 12:48

Cem Küçük'ten Ekrem İmamoğlu'na ihale tepkisi! Hani şeffaf olacaktı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ihaleleri halka açık ve hiçbir şaibeye yer bırakmadan yapılacağını defalarca açıkladığını söyleyen Cem Küçük, 17 Aralık 2019’da yapılan ihaleye dikkat çekti.

Cem Küçük'ten Ekrem İmamoğlu'na ihale tepkisi! Hani şeffaf olacaktı

İBB Başkanı İmamoğlu'nun bundan sonra ihalelerin hiçbir şaibeye yer bırakılmadan yapılacağını açıkladığını söyleyen Cem Küçük, Aralık 2019 tarihinde asfalt işleri ile ilgili yapılan ihaleye dikkat çekti.

Birçok firmanın ihaleye giremediğini ve engellendiğini iddia eden Küçük, Ekrem İmamoğlu'na seslendi:

Acaba Ekrem Bey bu ihale ile ilgili açıklama yapmak ister mi, yoksa susacak mı?

İşte Küçük'ün "Hani İBB’de ihaleler şeffaf olacaktı!" başlıklı yazısı:

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bundan sonra ihalelerin şeffaf olacağını söyledi. Halka açık ve hiçbir şaibeye yer bırakmadan yapılacağını defalarca açıkladı. 
Peki öyle mi? Değil. 17 Aralık 2019’da yapılan 2019/525803 ve 2019/522100 ihale kayıt numaralı asfalt işleri şeffaf değil. Söylenenlere göre İhale Yol Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Seyfullah Demirel ve İsfalt Genel Müdürü Burak Sıralı bu ihaleleri yapıyor. Birçok firma ihaleye girememiş ya da mesela makinesi eksik diye girmesi engellenmiş. 
Nitekim 15 tane firma rekabetin engellendiği gerçekçisiyle idareye itiraz etti ve bir firma Kamu İhale Kurumu’na dilekçe veriyor. Nitekim Kamu İhale Kurumu 41 firma dosya almış olmasına rağmen sadece 7’si katılıyor. Ancak 2 firmanın geçerli teklifi olduğu gerekçesi ile ihaleyi iptal etti.
Kamu İhale Kurumu kararında ihale şartnamesinde yer alan, katılımı ve rekabeti daraltan düzenlemeleri iptal gerekçesi olarak gösterdi. Kararda şöyle dendi: "Plent sayısının artırıldığı ve bu durumun yeterlilik kriteri olarak belirlenmesinin ihaleye katılımı daraltarak rekabeti engelleyecek nitelikte olduğu" ve "asfalt plentinin yüklenicinin kendi malı olması, ancak asfalt plentine ilişkin kapasite raporunu isteklilerin sunmasına ilişkin yapılan çelişkili belirleme de tereddüt oluşturacaktır.” 
Bu arada asfalt plenti ne demek diye sorulabilir: Asfalt plenti, sıcak bitüm ile değişik boyutlarda gruplandırılmış agreganın bir mikserde karıştırılarak serime hazır hâle getirildiği tesistir (Sözcü gazetesi).
Acaba Ekrem Bey bu ihale ile ilgili açıklama yapmak ister mi, yoksa susacak mı?