Medya
08 Eki 2018 08:38 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:54

Avrupa, haber kanalı kaynıyor; vatandaş başından ayrılmıyor!

Milliyet Gazetesi yazarı Sina Koloğlu, Avrupa Birliği’nin kuruluşu Avrupa Görsel İşitsel Gözlemevi'nin yaptığı bir araştırmayı köşesine taşıdı.

Sina Koloğlu'nun paylaştığı bilgilere göre, Avrupa Birliği'ne üye 143 haber kanalı var ve bunların yüzde 43'ü ulusal yayın yapıyor. Milliyet yazarı bizde ise ekonomi haberlerinin takip edildiğini ve 16 haber kanalının olduğunu belirtti.

İşte Koloğlu'nun bugünkü yazısından "Avrupa, haber kanalı kaynıyor" başlıklı o bölüm:

Avrupa Birliği’nin kuruluşu Avrupa Görsel İşitsel Gözlemevi ((European Audiovisual Observatory), bir araştırma yapmış. Birliğe üye ülke toplamında tam 143 haber kanalı var. Bunların yüzde 43’ü, ulusal yayın yapıyor. Yüzde 57’si de uluslararası. 80 medya kuruluşunun haber kanalı bulunuyor. Yüzde 88’i tek bir kanal sahibi. Medya kuruluşlarının yüzde 67’siyse, bir tane haber kanalı olan kuruluşlar.

Bizde de sayı fazla

Haber kanalı sayısı bizde hiç de fena değil. Bakınca sayıya, vatandaşın haber kanallarının başından ayrılmadığı düşünülebilir. Belirtmekte yarar var, Türkiye’nin siyasi-ekonomik durumu, haber kanallarına ilgiyi zaman zaman artırıyor. Ekonomi haberleri şu sıralar takip ediliyor kanaatindeyim. Borsa, özellikle... 16 haber kanalı var yayında olan saydığım. Baktım, medya kuruluşu olarak işi haber kanalı olan neredeyse yok gibi...