Politika
24 Mar 2021 13:13 Son Güncelleme: 24 Mar 2021 14:00

AK Parti'nin 75 kişilik MKYK listesi belli oldu

AK Parti’nin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kadrosu belli oldu. İşte kabul edilmesi beklenen 75 kişilik o liste...

Google Haberlere Abone ol

AKP 7. Olağan Büyük Kongresi sürüyor. 50 kişilik MKYK üye sayısı 75’e yükseltilirken oy pusulası da belli oldu. Oy pusulasında, AKP üst düzey yönetiminde yer alacağı söylenen eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın olmaması dikkati çekti.

Listede, AKP Tanıtım ve Medya'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Mahir Ünal da yer almadı. 

MKYK listesinde olmayanlardan birisi de mevcut MKYK üyesi olan AKP’nin önemli isimlerinden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan…

MKYK listesinde eski AKP Milletvekili Metin Külünk’ün olması da dikkat çekti. Yeni MKYK’da eski AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da yer alıyor. 

Listede yer alan isimlerden birisi de Mücahit Birinci oldu. Birinci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP Meclis Üyesi olarak görev yapıyor. Birinci, sıklıkla gündeme İBB’nin yöneticileriyle girdiği tartışmalarla geliyor. Mücahit Birinci, Atatürk’e ettiği hakaretlerle bilinen, yakın zamanda hayatını kaybeden Yavuz Bahadıroğlu’nun (Niyazi Birinci) oğlu. 

AKP’nin eski Milletvekili Şamil Tayyar da bugünkü listede kendisine yer buldu. Tayyar, daha önce AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 8 Haziran 2020’de yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini kaydeden Tayyar, “Birlikte görev yaptığım Tanıtım ve Medya Başkanımız Mahir Ünal’la istişare sonucunda ‘yardımcılık’ görevinden ayrıldım. Nasip olursa mesleğime dönüyorum. Aktif siyaseti bırakıyorum. Bize güvenen tüm dostlara sevgi ve muhabbetle” ifadelerini kullanmıştı. 

Tayyar’ın siyaseti bırakması kısa sürdü…

Mevcut Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda yer alan ancak yeni listede yer almayarak çizik yiyenler şöyle:

Ahmet Arslan

Ahmet Sorgun

Ahmet Tan

Cevdet Yılmaz

Erol Kaya

Eyüp Özsoy

Gökçen Özdoğan Enç

Harun Karacan

Hatice Kübra Öztürk Gökkaya

Hatice Merve Tatar

İffet Polat

Lütfi Elvan

Mahir Ünal

Mehmet Akif Kalaycı

Metin Yavuz

Mustafa Ataş

Mahmut Atilla Kaya

Osman Nuri Gülaçar

Tuğba Işık Ercan

Vildan Polat

Yavuz Subaşı

Zehra Taşkesenlioğlu

Mevcut yönetimde olmayan ancak ismi yeni listede olan isimler ise şöyle:

Bayram Şenocak

Şamil Tayyar

Mücahit Birinci

Metin Külünk

Tuba Vural Çokal

Emre Cemil Ayvalı

ZENGİN DE LİSTEDE

AKP’nin yeni MKYK’sında AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin de yer aldı. Zengin, Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın’la girdiği tartışmayla gündeme gelmişti. Özelm Zengin, Boynukalın’ın açıklamalarının ardından, “Herkes kendi işini yapmalı” çıkışında bulunmuştu.

ARINÇ’IN OĞLU YÖNETİMDE

AKP’nin yeni yönetiminde Merkez Disiplin Kurulu Üyesi olarak Bülent Arınç’ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç görev yapacak. Arınç geçen Kasım ayında yaptığı açıklamalar sonrasında Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa etmişti.

2020 yılının Kasım ayında katıldığı bir televizyon programında konuşan Bülent Arınç, tutuklu HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu iş insanı Osman Kavala için “tahliye edilmeleri lazım” açıklamasını yapmıştı. Arınç'ın bu sözleri hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de MHP lideri Devlet Bahçeli'nin tepkisine neden oldu. Eleştiriler üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Bülent Arınç, YİK üyeliğinden istifa ettiğini açıklamıştı.