Medya Günlüğü
25 Mar 2021 06:59 Son Güncelleme: 25 Mar 2021 07:11

AK Parti kongresinde Erbakan geleneği! Ahmet Hakan o geleneği hatırlattı

Ahmet Hakan bugünkü yazısında AK Parti 7. Olağan Kongresi'nde gözüne çarpan Necmettin Erbakan geleneğini yazdı. O gelenek neydi?

Google Haberlere Abone ol

AK Parti 7. Olağan Kongresi tamamlandı. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bugünkü köşesine kongreden detayları taşıdı. O detaylardan biri de Necmettin Erbakan geleneğiydi. Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında söylediği "Yedekler de asıl olarak çalışacak" ifadesinin Erbakan geleneği olduğunu hatırlattı. 

İşte Ahmet Hakan'ın o yazısı 

ERBAKAN HOCA'NIN HANGİ GELENEĞİ HAYATA GEÇTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının en önemli yeri, yeni anayasayla ilgili bölümdü. Bütünleştiricilik, birleştiricilik, farklılıkları zenginlik olarak görme, tüm farklılıkların söz sahibi olması açısından... 

Yedeklerin de asil olarak çalışacağını söyledi Cumhurbaşkanı Erdoğan... Erdoğan, bu yaklaşımıyla Erbakan Hoca’nın bir geleneğini ihya etmiş oldu. Erbakan Hoca, “Bizde asil-yedek olmaz, herkes asil gibi çalışır” derdi. 

Kalabalık yine göze çarptı. Korona tedbirleri ile bu kalabalık arasında kurulan bağlantılar niye her defasında gözden ırak tutuluyor, anlamıyorum. Bu durumun toplumun önlemler konusunda şevkini kırdığı nasıl unutulur? Bu arada belirteyim: Bir ara Emine Erdoğan’ın sosyal mesafe kuralını hiçe sayanları uyardığını fark ettim.

Ahmet Arınç’ı babası Bülent Arınç’la... Mücahit Birinci’yi babası Yavuz Bahadıroğlu’yla... Tanımlamaya şiddetle karşıyım. Babalara vefa ve saygı esastır ama biricik şairimiz Ece Ayhan’ın da dediği gibi: “Oğullar, oğulluktan sessizce çekilmesini bilmelidir.” 

Oğulları, babalarla tanımlamak, ne bileyim, biraz fazla feodal kaçıyor!

Ekranda izlerken bir ara Sadık Albayrak’ı gördüm kongre salonunda. Maskesi olduğu halde tanıdım. (Bu arada alakasız bir not: Gözlerden tanıyor insan... Maskeli olup da tanıyamadığım çok az insan oldu.) Bazı sitelerde “dünür” falan denilip geçiliyor Sadık Albayrak’la ilgili olarak. Hiç de öyle biri değildir kendisi. Aklıyla, fikriyle, yazıp çizdikleriyle yıllarını vermiştir bu siyasi çizgiye...