Politika
29 Ağu 2022 14:38 Son Güncelleme: 29 Ağu 2022 14:53

Abdullah Gül, 8 yıl sustu şimdi konuştu! ‘Yarın 30 Ağustos, çok şükür hasta değilim…’

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevini bıraktıktan 8 sene sonra hakkındaki “Milli bayramlarda hasta oluyor ve törenlere katılmıyor” iddialarına sosyal medya hesabından video yayınlayarak yanıt verdi. Gül, “Yarın 30 Ağustos, çok şükür hasta falan değilim” dedi.

Türkiye’nin 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2007-2014 yıllarındaki görev süresi boyunca pek çok milli bayramda hasta olduğunu belirterek törenlere katılmamıştı.

2014 seçimlerinde koltuğu Recep Tayyip Erdoğan’a devreden Abdullah Gül, görevde olduğu dönemde milli törenlere hastalık sebebiyle katılamaması hakkında yapılan eleştirilere görevinden 8 sene sonra yanıt verdi.

Sosyal medya hesabından yayınladığı video ile hem eleştirilere hem de yapılan mizahi yorumlara karşı “Yarın 30 Ağustos, çok şükür bu sene hasta falan değilim” diyen Gül, “Yalan söylemek ve önyargılı davranmak büyük bir hastalık” ifadelerini kullandı.

“UMMADIĞIM KİŞİLER BUNA İNANMAYA BAŞLADI”

Videonun devamında beklemediği kişilerin de bu iddialara inanmaya başladığını belirten Gül, açıklama yapmak zorunda kaldığını söyledi.

7 yıl görev süresince katılması gereken bütün milli bayramlara gururla katıldığını söyleyen Abdullah Gül, “Sadece bir kez Kırgızistan seyahatindeki rahatsızlığım sebebiyle merasimlere katılamadım. Onun da sebebi şudur; Kırgızistan’daki Türk Zirvesi Konseyi’ne gidiyordum, o günlerde Gaziantep’te teröristlerin şehit ettiği 10 askerimiz vardı. Onları arkamda bırakıp gitmek istemedim. Onların cenaze merasimlerine katıldım. Yaralıları hastanede tek tek ziyaret ettim. Sonra da seyahatimi yaptım. Ne yazık ki doktorlar zaten seyahat yapmamam için uyarıda bulunmuşlardı ama bu seyahatte bir iç kulak kanaması geçirdim. Dönünce hastanede 1 hafta kadar kalmak zorunda kaldım” dedi.

İşte o açıklama:

ABDULLAH GÜL HANGİ TÖRENLERE KATILMADI?

2011 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için verilecek resepsiyon gerçekleşen Van Depremi nedeniyle iptal edilmişti. Fakat Gül, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlunun Sheraton Oteli'ndeki nikahında şahitlik yaptı.

Gül, ayrıca 2012 yılında olduğu gibi 2013 yılında da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Anıtkabir’de düzenlenen törenlere katılmadı.

30 Ağustos 2012 tarihinde Abdullah Gül, kulak rahatsızlığı nedeniyle Zafer Bayramı’nda yapılan törenlere katılmadı ve resepsiyon iptal edildi.