Medya dünyasında böyle bir döneklik görülmemiştir!

Sözcü gazetesi yazarı Oray Eğin, Sözcü’de çıkacak yazısından saatler önce savunduğu görüşlerden pişman olduğunu belirterek, kişisel blogunda bir düzeltme yaptı.

MEDYA GÜNLÜĞÜ

Medya dünyasında böyle bir döneklik görülmemiştir!
Oray Eğin, kendi yazısına yaptığı eleştiriyi Twitter'dan "Böyle döneklik görülmemiştir herhalde, yarınki yazımdan daha çıkmadan dönüyorum...." notuyla paylaştı.

Sözcü yazarı Oray Eğin, bugün (16 Ekim 2016) gazetede yer alan yazısından bir gün önce, kişisel blog sayfasında pişmanlığını yazdı.Eğin, "Yarın Sözcü’de çıkacak yazılarım arasında değindim konulardan biri de Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülü alması. Daha yazı çıkmadan savunduğum görüşlerden pişman oldum; belki de üzerinde yeteri kadar düşünmeden yazdığım için düzeltmek istiyorum" dedi.

Oray Eğin'in kişisel blogunda yazdığı  "Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülü alması neden önemlidir" başlıklı yazı şöyle:

"Yarın Sözcü’de çıkacak yazılarım arasında değindim konulardan biri de Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülü alması. Daha yazı çıkmadan savunduğum görüşlerden pişman oldum; belki de üzerinde yeteri kadar düşünmeden yazdığım için düzeltmek istiyorum.

Dylan’ın Nobel’i için “haksız bir ödül” diyorum yarınki köşemde:

Perşembe sabahı gözlerimi açtığım anda telefonumda Bob Dylan’ın Nobel aldığı haberini görüp yataktan fırladım. Nobel Komitesi gerçekten tersten vurmuştu bu sefer ama benimki hem şaşkınlık hem de heyecandı… Bob Dylan gerçek bir Amerikan ozanı ve yazdığı dizeleri de sadece şarkı sözü diye geçiştirmek kolay değil. Her birinin edebi değeri olduğu zaten konuşulurdu, şimdi Nobel’le taçlandırılmış oldu.

Heyecanım akşam saatlerinde New York Times’da ödüle itiraz eden ve gazetenin başyazılarına da katkıda bulunan Anna North’u okuyana kadar sürdü.

North haklıydı, Dylan’ın böyle bir Nobel’e ihtiyacı yoktu. Yazdığı sözler ne kadar değerli olursa olsun onları müzikten bağımsız düşünmek imkansızdı, sonuçta bunlar bir şarkı yazarı tarafından yazılmış şarkılardı. Dylan’ın müziğe katkıları da Grammy’den başlayarak pek çok yerde ödüllendirilmişti zaten.

Times, haklı olarak Grammy’de ‘En iyi şarkı’ ödülünün bir roman yazarına verilmeyeceğini vurguluyor. Dahası, kitap okuma oranları düşerken Nobel gibi ödüllerin edebiyata katkıları her zamankinden daha önemli. Dylan’ın kendi otobiyografisi var ama geleneksel anlamda bir yazar denemez.

Halbuki Nobel komitesi bu sene bir başka Amerikalı Yahudi yazara, Philip Roth’a bu ödülü verebilirdi. Roth’un romanları, özellikle bir gün ABD’nin faşizmin kontrolüne geçebileceğine dair teorileri her zamankinden daha önemli bu sene.

Nobel Komitesi önce barışı sağlayamayan Kolombiya’nın devlet başkanına barış ödülü verdi, şimdi de edebiyatçı olmayan Dylan’ı edebiyat ödülüyle taçlandırdı.

Bir zamanlar Salman Rushdie’nin dediği gibi: Hiçbir şey kutsal değil mi?

Üzerinden 24 saat geçmeden yazıdan pişman oldum. North’un argümanlarının sağlam bir zemine oturduğuna inanıyorum, ama bir yandan da fazlasıyla konservatif bir bakış açısı değil mi? Dylan’ın Nobel kazanmasına itiraz edenlerin hemen tamamı ödülün edebiyat dalında olduğu ve Dylan’ın bilindik anlamda edebiyatçı olarak anılmayacağı.

Öte yandan, Nobel Komitesi’nin edebiyatın geleceğini kurtarmak gibi bir görevi olup olmadığı da tartışılır. Nobel, bir dahinin işlerini tescillemek için bir yazarın bütün işlerine veriliyor. Kimi zaman saptığı doğrudur bu amaçtan, ama Dylan’ın taçlandırılması buna örnek değil.

Günümüzde edebiyatın tanımının sadece basılı kitap olduğunu kim iddia edebilir? 60′larda Greenwich Village barlarında adını duyurmaya başladığından beri Dylan’ın en büyük başarısı sanatı ve sınırlarını yeniden tanımlamak oldu. NYT’deki yazı Dylan’ın sözlerinin melodiden bağımsız anılamayacağını belirtiyor. Kuşkusuz öyle, ama Dylan’ın şarkıları bir bütün olarak (söz ve melodiyle) birer edebiyat eseri. Müzikte edebiyat olabileceğini kanıtlayan, bunun öncüsü olan kişi Dylan. Tıpkı büyük edebiyat eserleri gibi Dylan’ın şarkıları da kuşak bariyerlerini tanımaksızın her dönem karşılığını buluyor, zamanın sınavına yenilmeden kendisini durmaksızın yeniden yaratıyor.

NYT yazısında örnek verilen Teju Cole veya Jennifer Egan gibi yazarlar edebiyatın yerleşik kurallarını zorlayarak farklı alanlarda eser üretmeye girişmiş isimler. İkisi de Twitter’da 140 karakter sınırını kullanarak öykü yazıp yayımlamışlar; daha sonra basılı kağıtta da yer alan bu öykülerin ilk hayat bulduğu alansa daha 10 sene önce ne işe yarayacağı bile tam olarak düşünülmeden başlayan bir iletişim aracı. Öykülerini 140 karakterlik bölümler halinde yayımlamayı tercih etmeleri Cole ve Egan gibi isimlerin yazarlığını küçültmüyor.

Bir anı kitabı, deneysel bir şiir kitabı ve çeşitli düzyazılar üretmiş Bob Dylan’ın kendisini en kuvvetli ifade ettiği alan kuşkusuz şarkıları. Ama bu şarkıları sıradan bir pop, rock ya da blues kategorisinde değerlendirmek yazarına haksızlık. Dylan bugüne kadar müzik alanındaki bütün ödülleri kazanmış ve Like a Rolling Stone defalarca yazılmış en iyi şarkı seçilmiş. Ama bütün bu onurlar Dylan’ın dehasını veya işlerinin derinliğini özetlemeye yeterli değil. Belki de bu yüzden Nobel ona Edebiyat Ödülü olarak verildi. Tıpkı dev kitaplar gibi Dylan’ın şarkıları da hayatımızı değiştiren, yön veren, kendimizi sorgulatan, hayatımızın belli bir alanında merkezde yer almış eserlerdir. Steve Jobs’dan tutun da The Beatles’a, Hillary Clinton’a, hatta Axl Rose’a kadar pek çok insanın genetik kodlamasında Dylan izini bulacaksınız.

Bana kendi pozisyonumu değiştiren de bir dönem saatlerce tek bir şarkı sözünü anlamak, hayatındaki çeşitli dönemeçlerin kodlarını çözmeye çalıştığım bir dehayı yeniden hatırlamam oldu. Bazen tek bir söz yeterli fişeği çakmaya.

How does it feel?"
Günün Gazete Manşetleri 24 Nisan 2018Günün Gazete Manşetleri 24 Nisan 2018
Star yazarı böyle isyan etti: Kavakçı'nın babasının FETÖ yazısını ya Hasan Cemal yazsaydı!Star yazarı böyle isyan etti: Kavakçı'nın babasının FETÖ yazısını ya Hasan Cemal yazsaydı!Yeni Akit yazarı Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı, “Fethullah...
Ahmet Hakan ünlü anketçiyle dalga geçti: Adil Gür hangi rakamı verirse 9 puan düşünAhmet Hakan ünlü anketçiyle dalga geçti: Adil Gür hangi rakamı verirse 9 puan düşünHürriyet yazarı Ahmet Hakan, A&G Araştırma şirketinin...
Cem Küçük tek tek isim verdi; 28 Şubat gazetecilerine operasyon geliyor: Fatih Altaylı, Uğur Dündar, Ali Kırca...Cem Küçük tek tek isim verdi; 28 Şubat gazetecilerine operasyon geliyor!Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük bugünkü yazısında 28...
Cumhurbaşkanı adayı gazeteci yazılarına son verdi! Cumhurbaşkanı adayı gazeteci yazılarına son verdi! "Bana müsaade"Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan, Diken yazarı...
Ünlü köşe yazarı fotoğraf paylaştı: Biz de bir zamanlar 23 Nisan çocuğuyduk!Ünlü köşe yazarı fotoğraf paylaştı: Biz de bir zamanlar 23 Nisan çocuğuyduk!Türkiye, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk...
Milliyet yazarından Milliyet yazarından "Mehmed Bir Cihan Fatihi" eleştirisi: Zamanında çok yazdık!Milliyet yazarı Sina Koloğlu, Mehmed Bir Cihan Fatihi'nin...
Günün Gazete Manşetleri 23 Nisan 2018Günün Gazete Manşetleri 23 Nisan 2018
Ertuğrul Özkök'ten Kaya Çilingiroğlu'na sert yanıt! Ertuğrul Özkök'ten Kaya Çilingiroğlu'na sert yanıt! "Allah belanızı versin diyeceğim..."Ertuğrul Özkök, Çilingiroğlu'nun eleştirilerine köşesinden...
Görüş bildirmek serbest! Doğan Medya'nın satışıyla ilgili özel bilgileriniz varsa...Görüş bildirmek serbest! Doğan Medya'nın satışıyla ilgili özel bilgileriniz varsa...Çiğdem Toker bugünkü köşesinde, Doğan Medya Grubu'nun satış...
Star TV’de yeni bir yarışma! Jüride hangi ünlü isimler var?Star TV’de yeni bir yarışma! Jüride hangi ünlü isimler var?Star TV yaz ekranı için yepyeni bir yarışma programı...
Ahmet Hakan'dan bomba kulis: CHP'nin masasında üç formül var!Ahmet Hakan'dan bomba kulis: CHP'nin masasında üç formül var!Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, 3 Kasım 2019'dan 24 Haziran...
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
 • Hürriyet Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • Posta Gazetesi
Diğer gazeteler için tıklayınız

RATING( 25 Nisan 2018 Çarşamba )

# PROGRAM RT SH
AB GRUBU
 • 1SEN ANLAT KARADENIZ11.8429.42
 • 2FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...6.1624.96
 • 3DIRILIS ERTUGRUL OZEL4.8712.22
 • 4SEN ANLAT KARADENIZ (OZET)4.6213.81
 • 5YEMEKTEYIZ3.3121.39
 • 6GULDUR GULDUR SHOW (TKR)2.967.65
 • 7FETIH 1453 (T.S)2.857.06
 • 8RECEP IVEDIK 4 (T.S)2.787
 • 94N1K (T.S)2.596.71
 • 10MUGE ANLI ILE TATLI SERT2.3719.3
>tümü için tıklayın
TOTAL
 • 1SEN ANLAT KARADENIZ16.5839.94
 • 2SEN ANLAT KARADENIZ (OZET)7.1820.36
 • 3FATIH PORTAKAL ILE FOX ANA...5.3520.32
 • 4DIRILIS ERTUGRUL OZEL4.059.8
 • 5MUGE ANLI ILE TATLI SERT2.8821.37
 • 6RECEP IVEDIK 4 (T.S)2.866.9
 • 7ATV ANA HABER2.810.61
 • 8HAVA DURUMU2.729.1
 • 9YEMEKTEYIZ2.6714.6
 • 10SON DURAK2.6716.69
tümü için tıklayın

TİRAJ( 09 Nisan 2018 - 16 Nisan 2018 )

# GAZETE BU HAFTA GEÇEN HAFTA
 • 1SABAH309.453306.748
 • 2HÜRRİYET303.310304.369
 • 3SÖZCÜ271.378271.479
 • 4POSTA224.199227.182
 • 5HABERTÜRK205.043204.404
 • 6TÜRKİYE133.896133.782
 • 7MİLLİYET129.529129.557
 • 8PAS FOTOMAÇ127.737128.468
 • 9TAKVİM115.249116.006
 • 10YENİ ŞAFAK111.077111.110
>tümü için tıklayın

MEDYARADAR FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  HAFTANIN FİLMLERİ
  Cine Radar
  Hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler: 4'ü yerli 8 film vizyonda!Hafta sonu sinemaya gitmek isteyenler: 4'ü yerli 8 film vizyonda!
  Bu hafta 8 film vizyona giriyor!Bu hafta 8 film vizyona giriyor!
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 9 yeni film vizyona giriyor!Bu hafta ne izlesek diyenlere: 9 yeni film vizyona giriyor!
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 8 yeni film vizyona giriyorBu hafta ne izlesek diyenlere: 8 yeni film vizyona giriyor
  Bu hafta ne izlesek diyenlere: 7 yeni film vizyona giriyor!Bu hafta ne izlesek diyenlere: 7 yeni film vizyona giriyor!