Gündem
23 Ağu 2023 20:14 Son Güncelleme: 23 Ağu 2023 22:47

Wagner'in kurucusu Prigojin'in de içinde bulunduğu uçak düştü: Çok sayıda ölü var

Son dakika: Rusya'da, yolcu listesinde paralı ordu Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin'in de olduğu özel jet Moskova yakınlarında düştü. Düşen uçakta 3'ü mürettebat 10 kişinin tamamı hayatını kaybederken, Rusya Sivil Havacılık Dairesi enkazda Prigojin'in cesedine ulaşıldığını açıkladı.

Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında, yolcu listesinde Wagner lideri Prigojin'in de olduğu özel uçak düştü. Uçaktaki 3'ü mürettebat 10 kişinin tamamı yaşamını yitirdi. Rusya Sivil Havacılık Dairesi de Prigojin'in cansız bedeninin bulunduğunu duyurdu.

PRİGOJİN'İN İÇİNDE OLDUĞU UÇAK DÜŞTÜ

Rus paralı ordusu Wagner'in lideri Yevgeniy Prigojin'den gelen haber dünya gündemine oturdu. Prigojin'in de içinde olduğu Saint Petersburg-Moskova seferini yapan özel uçak başkentin kuzeyindeki Tver'de Kujenkino yakınlarında düştü. Uçaktaki 10 kişi hayatını kaybetti.

RUSYA SİVİL HAVACILIK SERVİSİ: PRİGOJİN'İN CESEDİ BULUNDU

Rusya Sivil Havacılık Servisi Rosaviatsiya, enkazda Prigojin'in cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. Olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi. Öte yandan Rus haber ajansı RİA Novosti'nin Rusya Acil Durumlar Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, uçağın enkazında 8 kişinin cesedine ulaşıldığı ifade edildi.

WAGNER: PRİGOJİN'E AİT İKİNCİ UÇAK MOSKOVA'YA İNDİ

Wagner'den konuya ilişkin yapılan ilk açıklamada, söz konusu uçakta Prijon'in bulunmadığı belirtilerek, "ERJ-135BJ tipi uçak Rus güvenlik güçleri tarafından düşürüldü. Prigojin'e ait 2. uçak ise Moskova'ya indi." denildi.

PRİGOJİN'İN SAĞ KOLU DA UÇAKTAYDI

Düşen uçağın Wagner grubuna ait olduğu öğrenildi. Uçağın RA-02795 kuyruk numaralı Embraer ERJ 135 olduğu belirtildi. Wagner'in lideri Prigojin'in "sağ kolu" Dmytro Utkin'in de düşen uçakta bulunduğu belirtiliyor.

WAGNER: UÇAK HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ TARAFINDAN VURULDU

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı ve Tver Valisi Igor Rudenya'nın durumla bizzat ilgilendiği ifade edildi. Wagner PMC'ye bağlı Telegram kanalı Gri Bölge, uçağın Bologovski bölgesindeki hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu iddia etti. Gri Bölge'nin paylaştığı mesajda "Videolardan birinde füze izleri bulunuyor ve doğrudan görgü tanıkları bunu doğruluyor" ifadelerine yer verildi.

İşte söz konusu uçağın düşme videosu:

RUSYA ACİL DURUMLAR BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yazılı açıklama geldi. Açıklamada "Uçak, Şeremetyevo Havaalanı'ndan (Moskova), St. Petersburg'a uçuştaydı. Uçağın içinde 3'ü uçak personeli olmak üzere toplam 10 kişi bulunuyordu" denildi.

SORUŞTURMAYI ÖZEL KOMİSYON YÜRÜTECEK

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), Tver'de düşen Embraer 135 tipi özel jetin "MNT-Aero" adlı şirkete ait olduğunu, kazanın nedenlerine ilişkin soruşturmanın, kurulan özel bir komisyon tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

BEYAZ SARAY: HİÇ KİMSE İÇİN SÜRPRİZ OLMAZ

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın uçak kazası hakkında bilgilendirildiği açıklandı. Ayrıca, "Prigojin'in durumu doğrulanırsa bu hiç kimse için sürpriz olmaz." ifadelerine yer verildi.

WAGNER İSYANI

Özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna'yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine girmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), "silahlı isyan" suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner'in isyanını "vatana ihanet" olarak nitelendirmişti. Prigojin, Moskova'ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı. Yevgeniy Prigojin'in 24 Haziran'da, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Rusya'da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti. Prigojin, Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin'e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, "isyancı liderin" Belarus'a gideceğini bildirmişti.

YEVGENI PRIGOJIN KİMDİR?

Prigojin, Rus iş insanı ve oligark. Prigojin, özellikle Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinmekte olup restoranları ve catering işletmeleri, Putin'in yabancı ileri gelenlerle birlikte katıldığı akşam yemeklerine ev sahipliği yapması nedeniyle "Putin'in Şefi" olarak bilinmektedir. Prigojin, Afrika, Suriye ve Ukrayna'da çatışmalara katılan Rus devlet destekli bir paralı asker grubu olan Wagner Grubu ile 2016 ve 2018 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan üç şirketin de aralarında bulunduğu bir şirketler ağını kontrol etmektedir.