Medya
11 Ara 2020 09:46 Son Güncelleme: 11 Ara 2020 10:12

Uğur Dündar köşesine taşıdı: "Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in başlarına bu da geldi"

Sözcü yazarı Uğur Dündar, adli kontrol tedbiri uygulanan sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in dosyasında şikâyetçi Ahmet Karadayı’nın müzekkerede Gezen ve Akpınar’ın avukatı olarak göründüğünü yazdı.

Usta gazeteci Uğur Dündar, Sözcü gazetesindeki köşesinde “Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın Başına Bu da Geldi” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Uğur Dündar, bugünkü yazısında 21 Aralık 2018’de, Halk Tv'de yayınlanan "Halk Arenası" programında yaptıkları açıklamalar nedeniyle sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili dikkat çeken ayrıntıya ulaştığını anlattı.

Dündar, savcılığın, şikayetçi Ahmet Kabadayı'yı Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın avukatı olarak algıladığını belirtti.

İşte Uğur Dündar’ın bugünkü yazısı:

“Hatırlayacaksınız.

Ülkemizin büyük mizah ustaları, değerli sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar, 21 Aralık 2018 Cuma günü yayınlanan ‘Halk Arenası’ programına konuk olmuşlar ve pazartesi sabahı erken saatlerde evlerine gelen polislerce adliyeye çağrılmışlardı.

Programdaki sözleri nedeniyle önce soruşturma savcısı tarafından ifadeleri alınmış, daha sonra da haklarında adli kontrol tedbiri uygulanma talebiyle Sulh Ceza Yargıçlığı karşısına çıkarılmışlardı.

Böylece o tarihte başlayan soruşturma, 1 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen iddianame ile kovuşturmaya dönüştü.

Ancak bu süreçte ‘ister inan, ister inanma’ dedirten, garip ama gerçek bir olay yaşandı.

Sırasıyla anlatayım:

İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Yargıçlığı, sanatçıları adli kontrol tedbiri ve yurt dışına çıkma yasağı uygulanmak koşuluyla serbest bıraktı.

Gerek Müjdat Gezen, gerekse Metin Akpınar'ın avukatları adli kontrol koşuluna itiraz ettiler.

Ancak bu talep önce reddedildi ve Müjdat Gezen Kadıköy Sahil Karakolu'na giderek imza vermeye başladı.

Sonradan adli kontrol tedbirleri de kaldırıldı.

Bu arada sözünü ettiğim olay gerçekleşti.

Soruşturma savcısı, nöbetçi Anadolu 4. Sulh Ceza Yargıçlığı'na bir müzekkere gönderdi.

Savcılık yazısında ‘Hakimliğinizin (……) dosyası ile adli kontrol kararı verilen şüpheliler Halit Müjdat Gözen ve Metin Akpınar Vekili Av. Ahmet Kabadayı, müvekkilinin adli kontrol kararına itiraz etmiş olmakla, Cumhuriyet Başsavcılığımızın (……) sayılı dosyasının hakimliğinize gönderilerek değerlendirilmesi gereği bilgilerinize rica olunur’ denildi…

Oysa;

Ahmet Kabadayı, avukat değildi!..

Dolayısıyla Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın avukatı olmasına da imkan yoktu!..

O halde kim olabilirdi bu Ahmet Kabadayı?

Şimdi sıkı durun!…

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'dan şikayetçi olan kişiydi…

Üstelik Milli Birlik ve Kardeşlik Federasyonu Başkanı olduğunu öne süren bu şahıs, haddini aşıp, Sulh Ceza Mahkemesi'nin adli kontrolle serbest bırakma kararına itirazda bulunmakta ve sanatçıların tutuklanmasını talep etmekteydi!

Yani yukarıdaki belgede de görüldüğü gibi savcılık, şikayetçi Ahmet Kabadayı'yı Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın avukatı olarak algılamıştı!

Davanın görülmesine çok yakında başlanacak.

Ancak Müjdat Gezen'i, şikayetçi Ahmet Kabadayı değil, varlığından onur duyduğumuz hukuk insanı Avukat Celal Ülgen savunacak!..”