Teknoloji
06 Eki 2021 18:43 Son Güncelleme: 06 Eki 2021 18:45

Sosyal medya devine büyük şok! Fenomenlerin gelirleri sızdırıldı!

Amazon'un oyun odaklı canlı görüntü akışı platformu Twitch'in hack'lendiği iddiası ortaya atıldı. İddialara göre, kaynak kodları, kullanıcı hesapları ve yayıncı gelirleri gibi birçok önemli verinin bulunduğu 125 GB'lık bir dosya internete sızdırıldı.

Twitch, özellikle oyunseverlerin yakından tanıdığı platformlardan biri. Ülkemizde de birçok yayıncının kullandığı Twitch, bu kez endişe yaratan bir iddia ile sarsıldı.

 TWITCH HACK'LENDİ Mİ?

İddialara göre Twitch hack'lendi ve büyük bir veri sızıntısı yaşandı. Sızıntıya dair 125 GB'lık bir dosya internette paylaşıldı.

 Dosyada uygulama kaynak kodları, son 3 yılda yayıncılara yapılan ödeme bilgileri ve Amazon'un henüz tanıtmadığı Steam'e rakip "Vapor" kod adlı platformu ve daha fazlası hakkında önemli bilgilerin yer aldığı öne sürülüyor.

 Söz konusu sızıntı, bazı yayınlara göre Twitch kullanıcılarının şifresini veya kişisel bilgilerini içermiyor gibi görünüyor, ancak bu bilgilerin sızıntının bir parçası olarak elde edilmediği anlamına gelmiyor.

 Şu anda birçok insanın sızdırılan verileri incelediği bildiriliyor.

 TWITCH HESABI OLANLARA ÖNEMLİ TAVSİYE

Herhangi bir veri ihlalinde olduğu gibi, hesap sahiplerine ekstra koruma için şifrelerini değiştirmeleri ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeleri tavsiye ediliyor.

 Saldırının arkasında olduğunu iddia eden anonim kişi, bunun sızıntının ilk kısmı olduğunu söylüyor. Bu, daha fazlasının olabileceğini gösteriyor.