Dünya
31 Ağu 2019 11:28 Son Güncelleme: 31 Ağu 2019 11:32

Trump yanlışlıkla Twitter'da gizli belgeyi paylaştı

Karıştığı skandallar ve yaptığı gaflarla dünyanın gündeminden düşmeyen ABD Başkanı Donald Trump, bu kez de gizli bilgileri Twitter'dan paylaşmakla suçlanıyor.

Trump yanlışlıkla Twitter'da gizli belgeyi paylaştı

ABD lideri Trump dün Twitter hesabından İran’ın İmam Humeyni Uzay Merkezi’nde yaptığı başarısız füze denemesinin ardından yaşanan patlamaya ait gizli bir uydu fotoğrafını paylaştı.

Trump mesajında, ABD’nin katastrofik kazayla bir ilgisinin olmadığını savunurken, “İran’a Site One’da (uzay merkezi) yaşananları belirlemede en iyi dileklerimi sunuyorum ve iyi şanslar diliyorum” yazdı.

Uzmanlar ise bir roket kalıntısının için için yandığını gösteren imajların kamuoyuyla paylaşılmaması gerektiğini söyledi.

CNBC’ye konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Tweet, Başkan Trump’a cuma günü istihbarat bilgilendirme toplantısında verilen uydu görüntüsünün fiziksel bir kopyasının ekran görüntüsü” dedi.

Open Nuclear Network Direktör Yardımcısı Melissa Hanham, “Bu şeyi bu kadar iyi görmemem gerekir. Onun da bunu paylaşmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Nükleer silah uzmanı Jeffrey Lewis de “Bu fotunun tweet atılması, gizli olsun ya da olmasın, Başkan Trump için acayip bir karar. ABD’nin patlamayla ilgisinin olması hiç muhtemel değil. Fakat sanki ilgimiz olabilirmiş imasında bulunmak muazzam kötü bir fikir” yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ise tepki çeken hareketinin arkasında durdu. Dün Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, “Elimize gelmiş bir fotoğraf vardı ve yayınladım. Ki bunu yapmaya mutlak hakkım var” dedi.