Dünya
25 Nis 2024 15:13 Son Güncelleme: 25 Nis 2024 15:16

Almanya'da ev alan Türklere 20 bin Euro verilecek

Almanya'nın Hessen Eyaletinde yaşayan genç Türk çiftler yaşadı. Hükümet konut krizini çözmek için ilk evini alan çiftlere 20 bin euro (yaklaşık 700 bin TL) destek verecek. 18 yaşının altındaki her çocuk için de 5 bin euro ödenecek.

Almanya’da yaklaşık 350 bin Türk’ün yaşadığı Hessen Eyaleti, dar gelirli ailelere destek ve konut krizindeki sıkışıklığı aşmak için, 'Ev ödeneği' başlatıyor. Pazartesi günü Eyalet Hükümeti’nin aldığı karar 1 Mart 2024’ten itibaren geçerli olacak. Yani 1 Mart'ta ev satın almış olanlar da bu haktan yararlanacak.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre ev alacak kişi ya da ailenin gelirine, evin fiyatına bakılmayacak. Aranan tek şart; aile ya da kişinin 'ilk satın aldığı“ ev olması. İlk evini alan Türk aileye, karı-kocanın her biri için 10’ar bin Euro, 18 yaşın altındaki her bir çocuk için de 5 bin Euro ödenecek. İlk evini alan çifte toplam yaklaşık 700 bin TL destek verilecek.

ALIM-SATIM VERGİSİNİ AŞMAYACAK
Ödenecek miktar, evin yüzde 6 oranındaki alım-satım vergisini aşamayacak. Ev ödeneği yardımı yılda 10 taksitte, yeni ev sahibine ödenecek. Yardımlarda vatandaşlık şartı aranmayacak. Kişi ya da ailenin Hessen Eyaleti sınırları içinde oturması ve evin de Hessen Eyaleti’nde bulunması ön şart olacak. Hessen’de oturmayan birinin buradan ev alması halinde, durumun ne olacağı henüz net değil. Taşınması halinde yine yardıma hak kazanacağı tahmin ediliyor.

GENÇ VE YENİ EVLİLERİN EV SAHİBİ YAPILMAK İSTENİYOR
Ödeme apartman ya da lüks villa alan için de geçerli olacak. Ev ödeneği alanlar ayrıca, kamu bankasından indirimli tamirat ya da yenileme için ucuz kredi de alabilecek. Hükümet bu kararla, özellikle gençleri ve yeni evlileri ev sahibi yapmayı amaçlıyor.

EN ÇOK ALAN GRUP TÜRKLER
Ev ödeneği programına yılda 23 bin başvuru bekleniyor. Başvurulanlar arasında Türklerin yüksek olacağı tahmin ediliyor. Çünkü Türkler, özellikle ev alma konusunda en çok öne çıkan ve yatırım yapan grupların başında geliyor. Yardım alan çiftlerin resmi evli olması da şart değil. Birlikte yaşayanlar da bu haktan yararlanabilecek.

Eyalet hükümeti, ev alacak genç ailelerin alım-satım vergisinden muaf tutulması için Federal Hükümete çağrı da yaptı. O zamana kadar Hessengeld denilen 'Ev ödeneği'nin de ödenmesine devam edilecek.