Gündem
15 Ara 2010 15:33 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:52

TİME EDİTÖRLERİ YILIN ADAMI OLARAK KİMİ SEÇTİ?

Amerikan haber dergisi Time'ın editörleri, yılın kişisi olarak okurlarından farklı bir ismi seçti..

Amerikan haber dergisi Time’ın okuyucuları tarafından Yılın Kişisi olarak Wikileaks’in kurucusu Julian Assange seçilmesine rağmen editörlerin tercihi farklı oldu.

Editörler, okuyucuların yaptığı oylamada 10’uncu sırada yer alan popüler sosyal paylaşım ağı Facebook’un kurucularından Mark Zuckerberg’i Yılın Kişisi olarak seçti.

Time okuyucularının oylamalarıyla belirlenen liste dün açıklanmış ve Başbakan Erdoğan’ın uzun süre önde götürdüğü "Yılın Kişisi" anketinde birinciliği, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın kazandığı belirtilmişti.

Okuyucu oylamasına göre ilk 10 sıralama şöyle oluştu:

1.Julian Assange
2.Recep Tayyip Erdoğan
3.Lady Gaga
4.Jon Stewart ve Stephen Colbert
5.Glenn Beck
6.Barack Obama
7.Steve Jobs
8.Şilili maden işçileri
9.Amerikalı işsizler
10.Mark Zuckerberg

EDİTÖRLER VE OKUYUCULAR FARKLI DÜŞÜNDÜ

Ancak editörlerin tercihi, Time okuyucularından farklı oldu. Time’ın, kendisine destek veriyor gibi anlaşılacağından dolayı Yılın Kişisi olarak Assange’ı seçmeye tereddüt ettikleri biliniyordu. Time’ın idari editörlerinden Richard Stengel Wikileaks olayını yakından takip etmiş ve Assange ile geçen ay bir röportaj yapmıştı. Ancak Time editörlerinden Fareed Zakaria’nın Stengel’den tamamen farklı olduğu biliniyordu. Açıklanan sonuçlara göre ise Zakaria’nın diğer editörler üzerinde etkili olduğu yorumları yapıldı.